Cseh Tamásra emlékeznek a magyar kultúra napján
Rendkívüli előadással ünnepli a magyar kultúra napját a sepsiszentgyörgyi Tamási Áro...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az Artisjus által az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményből kiderül: bár a KSH adatai szerint a felsőfokú végzettségű nők Magyarországon jelentős többséget képviselnek a művészetek területén (62 százalék), a hazai dalszerzők csupán húsz százaléka nő. Ezen a területen ugyanakkor látványos a növekedés: a szövegíró és zeneszerző nők aránya 2005 előtt mindössze 5 százalék volt.
Az elmúlt évekre jellemző húsz százalékos aránnyal Magyarország a női dalszerzők arányát tekintve felzárkózott az európai átlaghoz.
„A nemek közötti egyenlőtlenség a globális zenei világ egyik nagy kihívása. Az elmúlt években számos nemzetközi kezdeményezés történt a statisztikák javítása érdekében: tavaly indult el a zeneiparban dolgozó nőket összefogó globális adatbázis, a női esélyegyenlőségért küzd az európai jogkezelők egyesületének Women@CISAC elnevezésű programja is” – áll a kommünikében.
Az elmúlt négy évben mintegy ezer új szövegíró és zeneszerző nő regisztrált az Artisjusnál. A statisztikák szerint ők inkább a szövegírásban aktívak, a tavaly regisztrált női alkotók 43 százaléka kimondottan dalszövegíró. Közel egyharmaduk zenét is ír a szövegek mellett, másik egyharmaduk kizárólag zeneszerző. Mint írták, A Dal című televíziós showműsor idei évadába nyolc olyan szerzemény került a legjobb 30 közé, amelynek szövegét nő írta.
A 2018-ban született új magyar zeneszámok 16 százalékának volt női alkotója (is). A szerzői egyesület felmérése alapján az általuk írt zenék 30 százaléka popdal, 12 százaléka rock/metál szám, ugyanekkora az arány az alternatív, a klasszikus és az instrumentális kompozíciók tekintetében, és tőlük származik minden tizedik elektro/dance stílusú szerzemény.
Az Artisjusnál tavaly regisztrált női dalszerzők mintegy 60 százaléka 30 év alatti, 13 százalékuk 20 évesnél is fiatalabb. A legalább egy női szerzővel bíró zeneművek egyharmadát a 30 évnél fiatalabbak írták 2018-ban.
A női alkotók szerepének erősödése a szakmai elismerésekben is tetten érhető. A legjobb zeneszerzőknek és szövegíróknak járó Artisjus-díjak kiválasztottjai között szerepelt Adamis Anna (1998), Szabó Ágnes (2009), Palya Bea (2010), Szirtes Edina Mókus (2012), Váczi Eszter (2014), Tallér Zsófia (2015), a junior díjasok közül Jónás Vera (2016), Kozma Kata (2017), Várallyay Petra (2017), Lábas Viki (2018, a Margaret Island tagjaként), Szeder-Szabó Krisztina (2018) és Schoblocher Barbara (2019, a Blahalouisiana tagjaként).
„A dalok nagyja a magyar poptörténetben férfi szemszögből lett megírva, így bőven van mit kifejteni a másik oldalról” – idézte a közlemény Szeder-Szabó Krisztinát.
(MTI)