Vetró-plakettet avattak Mezősámsondon
Bethlen István gróf, egykori magyar miniszterelnök bronz emlékplakettjét leplezték l...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Székelyföldi Szablyavívó Iskola bemutatóját követően Márky Dániel csíkszeredai konzul elmondta, az utókor adósságát igyekszik rendezni ezzel a kiállítással azokkal a nőkkel szemben, akik a forradalmi sikerekben, de az azt követő megtorlásokban is osztoztak a férfiakkal, de valahogy kiestek az emlékezet rostáján. „Mindenki Baradlayné, nélkülük a forradalom nem tudott volna olyan magasságokba emelkedni, amire azóta is büszkék vagyunk.”
Szebeni Zsuzsa, a Balassi Intézet szentgyörgyi fiókjának vezetője elmondta, Tamás Sándor évekkel korábban vetette fel, hogy a férfiak mellett a háromszéki honleányok gondolatait, cselekedeteit is fel kellene mutatni. Kovászna Megye Tanácsának elnöke a megnyitó ünnepségen Hegedűs Csilla volt kulturális államtitkár, az RMDSZ nőszövetségének elnöke kíséretében vett részt, akinek köszönetet is mondott a háromszéki épített örökség megmentéséért folytatott munkájáért, illetve a megye jó hírének terjesztéséért. Ám elsősorban azokat a lánglelkű nőket emlegette, akikről sokszor csak a csatában szerzett sebesülésük árulta el nemüket, akik a lőporgyártásban segédkeztek, „akik gyerekeket szültek, és katonafiakat neveltek, akik a fronton harcoltak és ápolták a sebesülteket, de a lőpor gyártásából, illetve a fennálló hatalmi renddel szembeni demonstrációkbból is kivették a részüket.”
A kiállításon Velcsuj Jusztina (Gábor Áron hitvese) Zsigmond Jakabné Kovács Lídia, Szotyori Nagy Tamásné Vajna Terézia, Benkő Rafaelné Dálnoki Lázár Rozália, Vitéz Antalné Doby Zsuzsanna életpályáját ismerhetjük meg közelebbről. A Háromszék Táncegyüttes táncosainak köszönhetően lelküket kutatva úgy is a szemükbe nézhetünk, hogy nem maradt fenn használható korabeli ábrázolás róluk: Virág Imola, Ürmösi-Incze Mária Terézia, Vajda Katalin, Lukács Réka, Kis Gabriella, Para Kinga arcukat kölcsönözték a honleányoknak, a táncegyüttes Gábor Áron-előadásának jelmezeiben álltak a fényképezőgép lencséje elé.
A tablón látott szövegek forrása Nagy Sándor műve (Háromszék önvédelmi harca 1848–49-ben), de számos történész, író (Egyed Ákos, Demeter Lajos, Demeter László, Kisgyörgy Zoltán, Kisgyörgy Tamás, Borbíró Fanni, Süli Attila, Benő Mihály, Bözödi György) is közreműködött, járult hozzá a nők és a kor hű ábrázolásához.