Gyárfás István a Jazz Bisztróban
A Gyárfás István Trió zenél november 16-án este 7 órától a kézdivásárhelyi Jazz Bisz...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A magyar kultúra napja alkalmából az egyetemes magyar szellemi élet két méltatlanul mellőzött alakját hívta elő a feledés homályából Szebeni Zsuzsa színháztörténész, a Balassi Intézet sepsiszentgyörgyi kulturális központja irodájának vezetője. A Dóczyné Berde Amál festőművész, művészeti és néprajzi író, valamint Berde Mária költő, író, műfordító életútját bemutató kiállítás hétfőn nyílt meg a Székely Nemzeti Múzeumban.
A kurátor szerepét betöltő Szebeni Zsuzsa által összeállított, önvallomásokat, fényképeket és róluk megfogalmazott véleményeket bemutató pannók böngészése közben örömmel fedeztük fel, hogy a testvérpárnak háromszéki kötődése is volt: édesapjuk, Berde Sándor lelkipásztor, majd nagyenyedi teológiai tanár ugyanis Fotoson látta meg a napvilágot.
Berde Mária (1889–1949) lelki gyökereivel Nagyenyedhez, édesanyja szülővárosához kötődött, a város ugyanakkor édesapja diákéveinek a színhelye is volt, ahová tanári kinevezése után (1890) a családjával együtt visszakerült. A családfő korai, 1894-ben bekövetkezett halála után fiútestvéreivel együtt a Bethlen Gábor által alapított kollégium fogadta védőszárnyai alá. Már fiatalkorában feltűnt verseivel, melyek közül az első még diákkorában, a Pesti Naplóban jelent meg 1906-ban. A kolozsvári egyetemen 1912-ben bölcsészdoktori, 1917-ben tanári oklevelet szerzett, majd magyar–német nyelvből és irodalomból doktorált. Nagyenyeden és Marosvásárhelyen tanított, és 1923-ban a román tanári képesítést is elnyerte. Első önálló verskötete 1912-ben, a Modern Könyvtár-sorozatban jelent meg, Az örök film című első regénye pedig 1917-ben.
Berde Amál (1886– 976) magántanulóként végezte el a tanítóképzőt Kolozsváron, majd művészeti tanulmányokat folytatott. Pesten Kernstok Károly, Nagybányán Thorma János volt a mestere. Első önálló kiállítása 1922-ben nyílt meg Kolozsváron, a következő években pedig budapesti, bukaresti, müncheni, bécsi és kolozsvári tárlatokon állították ki műveit nagy sikerrel. Néprajzi tanulmányai, illusztrációi a Keleti Újság, Pásztortűz, Cimbora, Erdélyi Helikon folyóiratokban jelentek meg.
Amint azt a szép számban egybegyűlteket köszöntő Vargha Mihály intézményvezetőtől megtudhattuk, a Tehetségük az „isteni ingyen kegyelem ajándéka” című tárlat a Kolozsváron és Nagyenyeden tavaly bemutatottak bővített változata. Sepsiszentgyörgyön ugyanis kiegészült a festőnőnek a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményében található olajfestményeivel és még néhány grafikával.
Brendus Réka, Magyarország nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára érintettsége, vagyis kolozsvári születése és nagyenyedi diákévei révén egészséges érzelmi töltetet hordozó szavakkal méltatta a Berde-nővérek életművét. Ugyanakkor kiemelte, ők „abban a korban is hűségesen megmaradtak a családi örökségként megélt eszmei és elvi kötelékek mellett, amikor a fejük felett határok tolódtak ide vagy oda, rendszerek váltották egymást, és nemzedékek keresték helyüket a folyamatosan változó világban.