Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A kézdivásárhelyi diákok tudják, hogy a kiállítás alku a művészettel

A kézdivásárhelyi diákok tudják, hogy a kiállítás alku a művészettel Kultúra

Mester és tanítványok címmel nyitották meg péntek este azt a közös festészeti kiállítást a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Ház dísztermében, amelyen Koszta Ervin mellett bemutatkozott Hella Johanna, Constantinescu Júlia és Márton Zselyke.

Hirdetés
Hirdetés

A Nagy Mózes Főgimnázium rajztanárának, Koszta Ervinnek nem ez az első alkalma, hogy diákjával közösen állítja ki munkáit, a fiatalok azonban most mutatkoztak be a céhes városi művészetkedvelőknek. Johanna és Júlia a főgimnázium tizedikes tanulói, Zselyke még csak hetedik osztályos, de felnőtteket megszégyenítő módon álltak a tárlat iránt érdeklődők elé.

A fiatalokat és a megtekinthető műveket Deák Ferenc mutatta be. Mint mondta, a közös tárlat egy felemelő érzés lehet a diákoknak, hiszen a tanár sorsközösséget vállal benne, valamint megerősíti őket abban a hitükben, hogy ők ebben jók.

Fotó: Szabó Barbara

„Ha a tanár úr művészetéről kellene néhány dolgot kiemelnem, akkor határozottan mondanám, hogy a kiállított képek nagyon erőteljesen viselik Koszta Ervin személyiség jegyeit. (…) Stílusának főjegye a színhasználat, amit a vörösből visz át a zöldbe, félúton a barnánál pedig megáll. Amiben benne van a melankólia, de megjelenik a fény útja is” – kezdte Deák. Amint részletezte, az oktató képeiben megjelenik a kisvárosi életérzés, de a mai kortárs művész exisztenciális problémái is.

A lányok művészetét egyenként vette górcső alá Deák Ferenc. A legfiatalabb művész, Márton Zselyke képeiben a légies finomságot emelte ki, táncoló balerinához hasonlítva. „Jellemző rá, hogy képeiben egyensúlyoz, de megjelenik a női fintor, a finomság, a női bravúr is” – tette hozzá.

Hella Johanna műveiben játékos, de tiszteli a szabályokat. „Gyereket meghaladó vizuális kontextust tudsz teremteni, amiben nagyon bátor a színhasználat. Képeidből kiderül, bátor vagy, de szereted a rendet szőni, vagyis az elrugaszkodásod mindig keres egy biztonságérzetet is” – mondta.

Fotó: Szabó Barbara

Constantinescu Júlia a grafikus vénát testesíti meg, akinek a képeire a feszültség, a kontraszt, a súlyos, üres terek jellemzők. Művészete légies, de nagyon realista. Amint a lány elárulta, benne van a szándék, hogy tovább folytassa a kutyáról és emberről szóló történetét.

„Lányok, ne felejtsétek, egy kiállítás alku a művészettel. Most beléptetek valamibe, és ezt folytatni kell” – intézte szavait a fiatal tehetségekhez Deák Ferenc.

A tárlatmegnyitó hangulatát az iskola népes zenekara emelte három, eseményhez illő énekkel. Őket Dezső Zelinda tanárnő készítette fel. A közönség tagjai sem maradt meg külső szemlélőkként, a fiatal művészek ugyanis a kiállítás „részévé” tették őket. A koncert közben kiosztottak két szövet tekercset, és arra kérték a jelenlévőket, hogy rajzoljanak, írjanak rá bármit. Az est alatt elkészült mű és a közös kiállítás december 16-ig tekinthető meg.

Szabó Barbara

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás