A rengeteg dák lelet /sok hamis /miért nincs megemlítve?Ő volt a ,székely dák’.Na most lehet azzal jönni ,hogy ,az elhunytakról vagy jót vagy semmit….pedig eredetileg így szólt,az elhunytakról igazat vagy semmit’.Félrefordítás történt!
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Ezekre a forrás értékű okmányokra, valamint a fia által elmondottakra támaszkodva idézzük fel a tudós férfiú munkásságának néhány, a székely sors alakulását is befolyásoló mozzanatát.
Székely Zoltán 1912-ben született Désen, 1930-ban érettségizett a sepsiszentgyörgyi Református Székely Mikó Kollégiumban. Oklevelet a kolozsvári, immár I. Ferdinánd királyról elnevezett, román oktatási tudományegyetemen szerzett latin-görög és történelem szakon, és 1937 nyarán, illetve 1938 telén Budapesten ösztöndíjasként régészetet hallgatott. Tanári pályafutását Zilahon kezdte 1936-ban a Református Wesselényi Kollégiumban, 1937-ben az egykori iskolája latintanára lett Sepsiszentgyörgyön. Ugyanettől az évtől a SZNM őre, 1945-47 között Szabédi Lászlóval együtt igazgató-őre és 1949-től 1990-es nyugdíjazásáig igazgatója volt.
Tudományos hírnevét a Komolló határában 1942-ben végzett régészeti feltárások eredményeit összegző doktori értekezésével alapozta meg, amelyben megcáfolta Constantin Daicoviciu történész, régész, egyetemi tanárnak a dákó-román népesség folytonosságra vonatkozó elméletét. E tény miatt a kommunista román állam 1970-ig nem ismerte el a doktorátusát. További régészeti munkássága elsősorban az erdélyi települések őskortól a középkorig terjedő időszakának a kutatására irányult. 1944 augusztusában, a háborús viszonyok miatt ellenezte a múzeum – bombatámadás miatt később jórészt megsemmisült – kincseinek elszállítását. 1968-ban meghatározó szerepe volt abban, hogy Sepsiszék egy része nem került Brassó, Felső-Háromszék pedig Vrancea megyéhez.
„A 20. század majdnem minden történeti eseményét végigéltem, a század története az én generációm hátán íródott. Visszatekintve az évszázad eseményeire, ezek az első világháború éveiben, a trianoni békeszerződés, valamint a második világháború után történtek, s ezeknek a hatását, hogy mennyire befolyásolták egy székely kisváros társadalmának az életét két székely kulturális intézmény, a Székely Mikó Kollégium és a Székely Nemzeti Múzeum – ezekben évtizedeken át dolgoztam – történetén keresztül próbálom leírni… Teszem ezt azzal a céllal, hogy az utókor számára az írásom megbízható forrásértékű legyen” – fogalmaz dr. Székely Zoltán az 1993-ban elkezdett és 1996-ban befejezett önéletírásának előszavában.
A rengeteg dák lelet /sok hamis /miért nincs megemlítve?Ő volt a ,székely dák’.Na most lehet azzal jönni ,hogy ,az elhunytakról vagy jót vagy semmit….pedig eredetileg így szólt,az elhunytakról igazat vagy semmit’.Félrefordítás történt!
Ne lépj a küszöbre!
ha valaki 68ban oda tudott szóllani az nem volt véletlen,,csak komoly pártembernek lehetett szava..
Volt osztálytársam édesapja, aki a történelem tanárunk is volt . Isten nyugtassa békében.