Kettős kiállítás a Vigadó Művelődési Központban
Rangos képzőművészeti esemény helyszíne lesz a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Köz...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Média építészeti díjat a magyarországi Építészfórum szakmai portál osztja ki, Kopacz Hanna tervét a szakmai jeles képviselőiből álló előzsűri és a vezető magyar sajtóorgánumok képviselőiből álló zsűri méltatta kiemelt figyelemre. A 25 éves építészhallgató a budapesti Moholy Nagy Művészeti Egyetemen (MOME) végezte az alapképzést, az egyetem Építészeti intézetében mesterizett, jelenleg az Erasmus+ program kedvezményezettjeként gyakornokoskodik Barcelonában, így telefonon számolt be lapunknak az őrkői projektjéről, mellyel idén már a szentgyörgyi önkormányzat hallgatói ösztöndíját is elnyerte.
Hanna érdeklődését már négy éve felkeltette a cigány kultúra, építészeti szempontból azonban csak később kezdett számára izgalmas lenni az Őrkő, és megpróbált szabályszerűségeket találni a felületes szemlélő számára kaotikusnak tűnő településszerkezetben. Egy drónfelvételen figyelte meg, hogy a cigánytelepen vannak szélesebb, autóval, szekérrel járható utak, és a házak között kanyargó keskeny gyalogutak, kerítések pedig inkább a sarokházak elé kerülnek, az egymással konfliktusban levő szomszédok közé.
Diplomamunkájának elő részében urbanisztikai megközelítésből javasol beavatkozást a forgalmasabb csomópontokban, amelyeket sokszor a kutak határoznak meg: ide fürdőházakat képzelt el, köztéri bútorzatot és utcai fitneszgépeket, hogy a találkozó embereknek legyen lehetőségük elfoglalni magukat. A dolgozat második részében egy közművektől független, energiatakarékos és fenntartható típusházat részletez, amely úgy igazodna a cigányok életmódjához, hogy jobbítaná életüket: esővízgyűjtő rendszer tartozna hozzá, hogy ne kelljen mindig az utcai kúthoz menni, fotovoltaikus elem biztosítana áramot, jelenleg ugyanis csak egyeseknek van ehhez hozzáférésük, és ők igen drágán adják tovább a hálózatukra csatlakozott szomszédoknak. Igaz, ez a rendszer egy egyszeri nagyobb befektetést is igényel.
Hanna elmondta, tudja, hogy a cigányok életszínvonalának emelése nagyon összetett probléma, nagyon sokféle megközelítést, előkészítő munkát kérne az ő tervének kivitelezése is, amelynek sikeréhez fontos lenne bevonni az érintetteket is az építkezésbe. Típusháza és diplomamunkája csak egy kis adalék a (szerinte szerencsésnek mondható) szentgyörgyi roma közösséggel foglalkozó önkormányzat és civil szervezetek munkájához. A fiatal építész a továbbiakban szeretne társadalmi projektekben részt venni, diplomamunkáját örömmel bemutatná a szentgyörgyi városvezetésnek vagy az említett civil szervezeteknek.