Gyárfás István a Jazz Bisztróban
A Gyárfás István Trió zenél november 16-án este 7 órától a kézdivásárhelyi Jazz Bisz...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Egyed Ákos akadémikus összefoglalásából fény vetül arra is, hogyan gazdálkodtak és hagytak örökséget elődeink a 13. századra nagy vonalakban kialakult falurendszer hálózatán belül. Ami az öröklést illeti, alapvető tilalom szabta meg annak a rendjét, és ez lényegi különbség volt a királyság többi területével szemben. Nevezetesen az, amit 1555-ben nagyon frappánsan imígyen fogalmaztak meg a törvénygyűjteményben: „Székely ember örökségét semmiképpen el nem veszítheti, ha fejét hitetlenségért elvesztené is, hanem attyafiára marad.” Azaz a székely birtok akkor sem száll a királyra, ha annak tulajdonosát hűtlenségért fővesztésre ítélik (miként az a királyságban különben szabály volt). A gazdáját veszített örökség a vérrokonokra marad.
Györffy György tisztázta, a székely birtokjog abban gyökerezik, hogy a föld az ősfoglalás jogán eredetileg közös nemzetségi vagyon volt, s ezt osztották ki a családok között. Ez a valamikor általános magyar birtokforma a székelyeknél még évszázadokig fennmaradt, az ország többi részében azonban a királyi hatalom és jog már korábban eltörölte. Az ősi földközösség idővel faluközösségi földtulajdon formájában élt tovább. A falvak kijelölték határaikat, a szántókat, kaszálókat kiosztották, a legelőket és erdőket közösen használták. (Módosult formában ma erdőközbirtokosságként él.) Ha a népszaporulat megkívánta, újraosztották a faluhatárt, ezeket a parcellákat nevezték nyílföldnek. Fel nem osztott havasokat stb. több falu használhatott közösen, így pl. a háromszéki Hatodot hat falu.
Máig találóan nevezi egy 1408-as oklevél „örökjogú földnek” a székely birtokot, merthogy fejét elveszíthette a halálra ítélt, de birtoka megmaradt a „vérgyökér” (így nevezték) révén a rokonok kezén. Idővel beindult a pénzforgalom, de eladni is csak úgy lehetett idegennek, ha előbb a rokonok vagy falusfelek nem kívánták megvásárolni azt, mi több, 32 évig még mindig visszaigényelhették, mert csak azután vált az új tulajdonos végleges, megkérdőjelezhetetlen birtokává.
A háromkötetes históriában részletesen tárgyalják a lófőség mint hivatal és a székely birtok összefüggéseit, kitérnek továbbá a fiúleányság intézményére. Fiúörökös hiányában ugyanis a birtok a leányok „fiúsítása” útján maradt a családé.