Tíz éve keresik a kincset
Többek között táncház, koncert és látványos gálaműsor várja az érdeklődőket december...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Bár a Superar program célja eredetileg a nemzetiségek közötti korlátok feloldása, nálunk inkább jellemzi, hogy saját korlátaik meghaladására (ez a „superar” spanyol szó jelentése) készteti azokat a hátrányos helyzetű gyermekeket, akikkel már korábban is többféle formában foglalkoztak a Caritas nappali központjaiban. Ebben nem kis szerepe van azoknak a lelkes munkatársaknak, akik foglalkoznak velük. Mihály Tünde projektmenedzser és Elana Andrews, a program művészeti vezetője lelkesen meséltek a részletekről.
Háromszéken Ozsdolán 15-20, az Őrkőn 30-35 gyermek vesz részt ezeken a programokon, Hargita megyében és Maros megyében további négy központban is működik ez a fajta zenei nevelés, összesen mintegy 150 gyereket bevonva – magyarázza Mihály Tünde. Elana Andrews és munkatársai először a központok személyzetét készítették fel a Superar karvezetésre. A módszer lényege, magyarázza lelkesen a románul már kiválóan beszélő ausztráliai mentor, hogy nagyon aktívan, szórakoztató módon, sok mozgással, nevetéssel, ritmushangszerek segítségével, a nyelvi instrukciókat szinte teljesen kizárva tanulnak meg énekeket, méghozzá több nyelven (kínai, üzbég, koreai, afgán…) és szándékoltan alig-alig magyarul vagy románul.
– Nem „gyakorolunk”, mert nem szabad „tanulásnak” érezniük a kóruspróbákat (persze közben nagyon sok mindent tanulnak), de barátságok köttetnek és közben bekapcsolódnak egy csapatmunkába. Elsősorban a központba járó kisebbek nyernek ez által, de a program nyitott a nagyobbaknak is, 12-16 évesek is szívesen csatlakoznak. Bár kezdetben a szülők bizalmatlanok voltak, és féltették gyerekeiket az ismeretlen tereptől – mikor azok élményekkel telve, lelkesen érkeztek haza, már nem volt gond.
– Nem a gyermekek „megváltoztatása” a cél – nyomatékosít kérdésemet átfogalmazva Elana –, hanem a „növelésük”. Szeretnénk tudatosítani bennük, de szüleikben és az egész faluközösségben is, hogy minden gyermek egy érték, képességek, tehetségek hordozója, csak esélyt kell adni neki ennek kibontakoztatására. A zenei nevelés eredményezte változás érezhető rajtuk, a nagyobbak például ambíciósabbak, de még nagyobb reményeket táplálunk azokkal szemben, akik most 6-7 évesek, és több évet vesznek majd részt e programban, amelyet szeretnénk folyamatossá tenni – mondja a mentor.
VlogONcello
Ma 19 órától zabolai Mikes birtok kertjében rendhagyó szabadtéri koncertre várja csellójával közönségét a Kisjenőn (MD) született fiatal tehetség, a Violoncelissimo, a Román Ifjúsági Zenekar, a Moldáv Nemzeti Ifjúsági Zenekar tagjaként is ismert Radu Croitoru. Kérik a vendégeket, vigyenek plédet/ülő alkalmatosságot, szájmaszkot (viselete kötelező), tartsanak 2 m távolságot a nem a csoportjukhoz tartozó emberektől. Eső esetén a koncertet beltérben tartják, és a helyek száma korlátozott. A belépés ingyenes, felajánlásokat szívesen elfogadnak.