Nem volt diadalmenet a Székely Nemzeti Múzeum megalapítása, de ma boldog lenne Csereyné Zathureczky Emília
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyíl...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A 19. században ritkaságszámba ment, hogy nő alapítson múzeumot, hiszen az asszonyok kapcsolathálóját társadalmi normák korlátozták. Csereyné Zathureczky Emíliának (1824–1905) azonban ez mégis sikerült, és nemcsak ennyi kötődik a nevéhez! A kézdiszéki Imecsfalván keletkezett nemesi gyűjteményt 1875 szeptemberében mutatták be nyilvános kiállításon a Magyar Orvosok és Természetvizsgálók Vándorgyűlése alkalmából, két évvel később már Székely Nemzeti Múzeum néven szerepelt a sepsiszentgyörgyi intézmény, amely a hétfőn 18 órakor megnyíló kiállításával a 200 éve született alapítójára emlékezik.
Az erdővidéki Olaszteleken születő Csereyné Zathureczky Emília férjét és valamennyi gyermekét eltemette, és bár a családi tragédiák letörték, jótékony egyletek finanszírozásában, iskolák és kórházak támogatásában, harangláb építésében, egyházak támogatásában vett részt. Fő megvalósítása a Székely Nemzeti Múzeum létrehozása volt, melyet intenzíven támogatott, és magas színvonalra emelt. A kiállítás e csodálatos életműbe nyújt betekintést: 17–18. századi hímzésekkel, bútorokkal, 18–19. századi kerámiákkal, keménycserepekkel, üvegtárgyakkal, bronzdepó tárgyaival idézi meg az imecsfalvi nemesi kúria lenyűgöző tárgyi világát.
A megnyitó házigazdája Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója lesz, a kiállítást – P. Magyarosi Imola színművész konferálása mellett – Szőcsné Gazda Enikő főmuzeológus, kurátor ismerteti. Megnyitóbeszédet mond Varga Benedek, a MNM KK MNM Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Adattár igazgatója, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa képviseletében felszólal Beke Mihály András első beosztott konzul. Az emelkedett hangulatról Császár Katalin, a Plugor Sándor Művészeti Líceum tanára és diákjai gondoskodnak.
Címlapfotó: Tuchiluș Alex