Szentegyházi filisek a céhes városban
Idén Kézdivásárhelyen ünnepli a magyar kultúra napját Kovászna Megye Tanácsa és a Ko...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Amint Kelemen Hunor, a díjat létrehozó Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke elmondta, az elmúlt években egy-egy író, képzőművész és előadóművész kapta meg a magyar kultúra napján a díjat, de úgy döntöttek, hogy 2019-től egy műfordítót is díjaznak. Hozzátette: felmerült a kérdés, hogy első alkalommal olyan fordítót válasszanak, aki magyarra vagy olyat, aki magyarból fordít. Az utóbbira esett a választás, mert az erdélyi magyar irodalom románra fordításával Marius Tabacu hidat épít magyarok és románok között. A fordítót a tisztelet jeléül magyarul és románul is laudálták.
Kósa András László, a Bukaresti Magyar Kulturális Intézet igazgatója méltatásában kiemelte: Marius Tabacu nem elégedett meg azzal, hogy lefordította Bánffy Miklós Erdély trilógiáját, alázat, és töretlen hit hajtja, hogy Erdélyben meg kell ismerjük egymás kultúráját. Román méltatója, Lucian Nastasa-Kovács, a Kolozsvári Művészeti Múzeum igazgatója olyan példaképként mutatta be, aki zenészként, televíziós szakemberként, és a kolozsvári Transilvania Filharmónia igazgatójaként is helyt állt.
A meséket és ifjúsági irodalmat publikáló Zágoni Balázs irodalom kategóriában kapta meg a díjat. A kolozsvári írót egy az ő stílusában megírt „díjátadós mesével” méltatta Rostás Péter István újságíró.
A képzőművészeti kategóriában díjazott Köteles Róbert Pál festőművészt Szekernyés János kritikus írásban méltatta. A felolvasott méltatásban a díjazottat a temesvári festészeti iskola kiválóságaként mutatta be. Értékelése szerint festményei nyomatékosan strukturáltak, fegyelmezettek, amelyeket a plasztikai gondolatok töménysége, a tökéletes kivitelezés jellemez.
Az előadóművészi kategóriában kitüntetett Hatházi András színművészt pályatársa, Bessenyei Gedő István méltatta. Szerinte a Hatházit a kérdezni tudás, a keresés és rácsodálkozás képessége teszi különlegessé. Úgy vélte: a kolozsvári színész-tanárt a gyermeki játékkedv és a kimeríthetetlen kíváncsiság kímélte meg attól, hogy önmaga szobrává váljon.
Az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért díjat az RMDSZ, valamint az általa létrehozott Communitas Alapítvány és a Kós Károly Akadémia Alapítvány ítéli oda 2013 óta évről évre.
A díjátadót követő gálaműsoron a Sárik Péter Tió lépett fel Bartók Béla műveinek dzsesszfeldolgozásával.
(MTI)