Cseh Tamásra emlékeznek a magyar kultúra napján
Rendkívüli előadással ünnepli a magyar kultúra napját a sepsiszentgyörgyi Tamási Áro...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az anyanyelvű és anyanyelvi oktatás legfőbb hirdetői és ösztönzői közé emelkedett, s neki is köszönhetően a XVII. század derekán Gyulafehérváron és Kolozsváron a korhoz igazodó akadémiai szintű oktatást honosítottak meg, amelynek kovásza Apáczai volt. Nem fért tehát kétség ahhoz, amikor 2004-ben felmerült az RMPSZ országos elnöksége mellett létesítendő Tudományos Tanács alakuló ülésén a díj elnevezésének kérdése, hogy ezzel a kitüntető címmel ismerjük el azoknak az aktív, illetve nyugdíjba vonult pedagógusoknak a tudományos munkásságát, akik éveken, évtizedeken át felhalmozott ismereteiket tudományos köntösbe öltöztetik, könyvben vagy ismert folyóiratokban közzéteszik.
A díjkiosztásra kétévente kerül sor, s mindig vele párhuzamosan díjazzák azokat a középiskolásokat is, akiket megyéjükből az úgynevezett Mákvirág-díjra jelölnek. Mondtam is, amikor nyújtottuk át a díjakat, hogy a korosak mellett ott ülnek a jövő tudományos kutatói, talán a valamikori Apáczai-díj várományosai.
Az idén tehát tizedik alkalommal került sor erre az ünnepségre Szovátán, a Teleki Oktatási Központban, s öröm volt elmondani, hogy most is közel negyven pályamunkát kellett értékelnie a tanácsnak, s meghoznia a döntést. Ez egyik alkalommal sem volt könnyű. Igaz, voltak gazdagabb esztendők is, előfordult, hogy a kijelölt három szakosztályhoz beérkezett dolgozatok, könyvek szinte köteleztek arra, hogy háromnál több díjat osszunk ki a megállapodás ellenére. Bizonyára nem érdektelen elárulnom, hogy a tíz alkalommal összesen 348 könyvet, elismert szakfolyóiratban közzétett munkát kellett elbírálnunk, ebből 32 érdemelte ki az Apáczai-díjat. Megyénk a jelentkezők és díjazottak terén is „jól áll”, bizonyság erre az eddig elnyert nyolc Apáczai-díj (Antalka Ágota, Borcsa János, Brassai László, Erdély Judit, József Álmos, Péter Sándor, Tibád Sándor, Török Árpád). A díj ezüst fokozatát is elnyerte József Álmos és Török Árpád, az idén pedig Antalka Ágota, az arany fokozatot pedig József Álmos és Török Árpád, akik újabb munkákkal újból és újból feliratkoztak a pályázók közé. S hogy teljes legyen a szovátai tanácskozásról a kép, hadd írjam ide azoknak a diákoknak a nevét, akik jelen esetben ugyancsak méltó elismerésben részsültek:
Mákvirág-díjasok (megyénként, évfolyamonként csak egy tanuló nyerheti ezt el): Ambrus Édua (Kovászna), Dezső Szilárd (Székely Mikó), Moroianu Ana (Székely Mikó), Nánia Hanna (Kézdivásárhely, Nagy Mózes). Az erdélyi magyar iskolákból kerül ki évfolyamonként az egyetlen díjazott matematikából, megyénkből ezt Orbán Pál X. osztályos (Bolyai Farkas-díj) nyerte el, a legjobb magyarosnak kijáró címet a XII. osztályosok közül a kézdivásárhelyi Nánia Hanna hódította el.
Én személyesen is büszke vagyok azért, mert a Tudományos Tanács létrehozásában, szabályzatának kidolgozásában magam is döntő szerepet vállalhattam.
Az Apáczai Csere János-díj érme, Kiss Nagy András (1930–1997) munkája.
Ki számolta meg, valamikor valakinek a fiókjába rekedt munkákat, vagy irigységből leértékelt dolgozatokat. Állapította meg valaki józanul, valamilyen kérdés időszerűségét, vagy csak rávágják, hogy ez most nem menő?