A Lúdas Matyival indít a Háromszék Táncszínház
A 2025-ös év első hónapjában a gyerekeké lesz a főszerep a sepsiszentgyörgyi Háromsz...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Amint a megújított intézménytörténeti kiállítás megnyitóján elhangzott, a csernátoni múzeum 1973 februárjában megtörtént tényleges nyitásának több évtizedes előzményei voltak. Ezek közül a legfontosabb maga a gyűjtés. A múzeumalapító Haszmann Pál tanítói állomáshelyei hagyományokban, tárgyi emlékekben, néprajzi értékekben gazdag felsőháromszéki falvak voltak, és azok székely közösségei szívesen bocsátották rendelkezésére az évszázados okmányokat, a feljegyzésre méltó szellemi hagyatékot és az értékes tárgyi néprajzi anyagot. Ezért is ez az intézmény mindannyiunké, hiszen a vidékünkön élő családok évszázados tárgyi, szellemi kincseinek a tárháza, mely nyitott kapukkal várta mindig a jó szándékkal ide betérőket.
A múzeumalapító 1977-ben bekövetkezett halála után fiai folytatták a munkát, építették fel az intézményt, kiteljesítve édesapjuk elképzeléseit. A 2021-ben elhunyt Haszmann Pál Péter, mindenki Pali bácsija közel negyven évig vezette a múzeumot, ikertestvére, József pedig a Csernátoni Népfőiskolát. Ebben a munkában segítette őket öccsük, Lajos, és mindhármuk családtagjai.
A múzeum 1999-től viseli alapítója, Haszmann Pál nevét, napjainkban pedig már a harmadik nemzedék, az unokák gondozzák a Székely Nemzeti Múzeum külső egységeként működő, országhatárokon túl is ismert intézményt.
Van utánpótlás
A Felsőháromszéki Ifjúsági Fúvószenekar nyitókoncertjét köszöntők, ünnepi beszédek követték: Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke mellett Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója, dr. Bereczki Ibolya, a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum ágazati feladatokért felelős főigazgató-helyettese és Ötvös Koppány Bulcsú, a Maros Megyei Múzeum igazgatója szólt a jelenlévőkhöz.
Dimény-Haszmann Orsolya, a múzeum vezetője néhai édesapja szavait idézte köszöntőjében. „Édesapám mindig azt mondogatta, »ez a múzeum nem az enyém, nem a tiéd, ez a múzeum mindannyiunké.« És mi tényleg így gondoljuk az egész családdal, hogy ez az intézmény mindenkié, azért is, mert az itt található sok apró néprajzi tárgy, a sok kincs, ami itt felhalmozódott öt évtized alatt, mind Önöktől került ide hozzánk” – hangsúlyozta. Hozzátette, a korábbi évektől eltérően ezúttal nem sikerült előzetesen papírra vetnie gondolatait. „Nem sikerült, mert mindig elakadtam azon a ponton, hogy nincs itt valaki, akit nagyon szeretnék, hogy itt legyen. Fontos, hogy édesapámat mindig itt érzem magam mellett, úgy érzem, hogy mindig fogja a kezem. Öröm ebben a szomorúságban, hogy van utánpótlás, vannak gyerekeink, itt vannak nagybátyáim, nagynéném, unokatestvéreim, fogjuk egymás kezét, és remélem, lesz még ötven év és az önök támogatásával, azzal, hogy egy-egy esemény alkalmával megtöltik a múzeumkertet, tovább halad ez a szép történet” – hangzott el beszédében.
Dal, tánc, tárlatok és régi autók
A múzeumkertbe látogató érdeklődőknek nem volt nehéz kedvükre való programot találni: a népzene és néptánc kedvelői a baróti Bujka Énekegyüttes és a kézdivásárhelyi Finom zenekar népzenekoncertjét hallgathatták, illetve a Kocsis Hunor és Fákó Alpár által irányított csernátoni Szakajtó gyermek néptáncegyüttes produkcióját nézhették végig a színpadon. Kiállításokból sem volt hiány, az intézmény állandó tárlatai mellett két kiállításmegnyitót is rendeztek: Virág Ágota Okkal teremtve című szabadtéri fotókiállítása mellett a bútorfestő, nemezelő és tojásíró Szakkörök tárlatát is közszemlére bocsátották. Az említettek mellett sokan megcsodálták a Retromobil Club Románia Kovászna megyei fiókja által szervezett Retro Piknik keretében felvonultatott régi autókat is. Az emlékünnep a Felsőháromszéki Ifjúsági Fúvószenekar koncertjével ért véget.