Tíz éve keresik a kincset
Többek között táncház, koncert és látványos gálaműsor várja az érdeklődőket december...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A vendégeket Fancsal Zsolt lelkipásztor köszöntötte, aki a találkozó végén megjegyezte: remélhetőleg minél hamarabb nekifoghatnak a nagy volumenű munkálatnak, ami annál is inkább időszerű, mivelhogy a Bibarcfalvát, illetve a falu templomát felkereső látogatók 95%-a a freskóra kíváncsi, ezért is fontos, hogy annak állapotán javítsanak.
Czimbalmos Attila restaurátor személye nem ismeretlen Erdővidéken, hiszen ő és csapata végezte el néhány évvel ezelőtt az olaszteleki kastély falképeinek restaurálását is. Ezúttal megjegyezte, a bibarcfalvi templomban található freskó helyreállításának fő célja a konzerválás lenne, vagyis az, hogy annak állapotát megőrizzék, életét meghosszabbítsák. Mely „életnek” egyébként mintegy hatszáz éves története van, Fehér János szerint annak elkészítési ideje ugyanis valamikor a 15. század elejére tehető. Ezzel szemben Bibarcfalván már a 13–14. század fordulóján létezett templom, melyet az évszázadok során többször átalakítottak, tornya például 1791–94 között épült az Erdővidéken több helyen is megforduló Sárkányi Ferenc brassói építőmester jóvoltából.
Maga a falkép történetéről Fehér megjegyezte, azt az 1860-as években Orbán Balázs említette először, majd a 19. század vége felé Huszka József tárta fel egy részét, viszont protestáns templom lévén, azt visszameszelték. Az áttörés csak 1972-ben következett be, amikor a templom belső javítása alkalmával az északi fal nyugati oldalán egy három négyzetméteres területen a vakolat leomlott, és alatta feltűnt a freskó. Antal Ferenc akkori lelkész a „felfedezést” jelentette az esperesi hivatalnak, illetve Kovászna megye akkori kultúr- és szocialista nevelési bizottságának, akik aztán több ízben is kiszálltak a helyszínre, de még az Országos Műemlékvédő Bizottság akkori elnöke is eljött Bibarcfalvára; végül ő rendelte el a freskó feltárását. Ekkor lett műemlék templom a bibarcfalvi, a falkép feltárása pedig Traian Trestioreanu, majd 1972. október elsejétől Vígh István nevéhez fűződött.
A találkozón nem esett szó a költségekről, mindössze annyi hangzott el, hogy a remélhetőleg őszre elkészülő felújítás után a freskó sokkal értelmezhetőbb, olvashatóbb lesz, színei kontrasztosabbá, harsányabbá válnak, olyannak láthatjuk majd, amilyen eredeti állapotában volt.
Nagyon fontos, hogy a koltsegvetest kihangsulyozzak. Mert attol sokkal ertekesebb lesz a munka?