Szentegyházi filisek a céhes városban
Idén Kézdivásárhelyen ünnepli a magyar kultúra napját Kovászna Megye Tanácsa és a Ko...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A báró Purcell Jánosról, a kézdivásárhelyi kaszárnya építtetőjéről elnevezett utca névtábláján a születési dátum helyén eddig csak egy vonal jelezte, hogy az évszám ismeretlen, de a hét végén Kézdivásárhelyen járt a II. Székely Ezred első parancsnokának leszármazottja, akitől megtudtuk az ezredes születési dátumát, így a városvezetés feladata, hogy kiegészítse azt.
Bottkáné Kollár Júlia előbb a Purcell nevet viselő zeneszerzővel kapcsolatban kezdett érdeklődni a családi szálak iránt, hisz dédnagymamája Purcell Gizellaként született (aki a maga során Purcell báró dédunokája). A zenei híresség írországi felmenőivel ugyan közvetlen kapcsolatot nem sikerült találnia, ám egy másik vonalon elindulva, eljutottak a kézdivásárhelyi kaszárnya építőjének apjához, aki szintén az említett família sarjaként, az írországi Kikenny-ben született.
Habár fiáról, Purcell Johannról már többet lehetett megtudni, még mindig sok a fehér folt a tevékenységét illetően. Kiderült, hogy a Háromszékre kihelyezett osztrák hadseregben szolgáló ezredes Vukovárban látott napvilágot 1771. október 16-án, hiszen a szintén katona apát ide helyezték. Innen már csak egy ugrás volt Kézdivásárhelyig, ahol Jancsó Katalin helytörténészt egy Purcell Jánosról írt megemlékező cikke nyomán kereste meg Bottka László budapesti mérnök, akinek felesége a céhes városiak által tisztelettel emlegetett báró leszármazottja.
Összevetették az eddig felszínre került adataikat, és e találkozás nyomán jelentősen kibővülhetett a kép Johann Freiherr Purcell von Rorestown báróról, akit nemhiába neveztek a kortársak halhatatlan emlékűnek, hiszen nemcsak megtiltotta az addigi szokást, a székely katonák megvesszőztetését, hanem az őket korszerűen oktató altisztképző intézet létrehozása mellett az akkori Erdélyben ritkaságnak számító híres faiskolát is köszönhettek neki. Feltehetően itt született fia, aki ugyan továbbvitte nevét, de amint a budapesti leszármazottak megfogalmazták: a helybeliek emlékezetéből bizonyára mára kikophatott, ha sírját ilyen lepusztult állapotban kellett megtalálniuk.
Jancsó Katalin cikkét meg lehet találni valahol?