Emlékűk legyen áldott, tisztelet a hősöknek!
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A v. Szima Csaba által néhány éve elindított és vezetett, immár hagyományossá vált túrára ezúttal zömében lemhényi fiatalok vállalkoztak, de Bereck, Szentlélek, Kézdivásárhely, Gelence és Zalánpatak képviselői is jelen voltak. A szembevágó csípős szélben való ötórányi gyaloglás bizony az izmaikat, ellenálló képességüket és akaraterejüket egyaránt próbára tette, de a kezdeményező szándéka is ez volt.
Olyat cselekedni, ami ízelítőt nyújt a csontig hatoló hidegben, hiányos öltözékben is helytálló magyar katonák szenvedéseiből, mert csak így lehet felmérni és értékelni emberi nagyságukat és erkölcsi tartásukat.
A Történelmi Vitézi Rend által 2018-ban állított emlékjelnél v. Lackó Áron kézdiszéki székkapitány Vitéz Somogyvári Gyula A boldog szunnyadókhoz című verséből idézve köszöntötte a bokán felül érő hóban oda felkapaszkodókat, akik egy perc néma csenddel adóztak a doni áttörés áldozatainak.
– Egy közösség nem süllyedhet mélyebbre, mint amikor elfelejti, vagy megtagadja hőseit. Éppen ezért nemcsak szomorú, hanem tragikus is, hogy Magyarországon és Erdélyben több mint négy évtizeden át nem lehetett beszélni a 2. magyar hadseregről és a Don-kanyarban történtekről. A kényszerű csendben eltelt több mint negyven esztendő alatt a katonasírokat benőtte a fű, és jobb esetben is már csak egy-egy horpadás utal rájuk. Egy tudatosan elfelejtetett hadsereg fekszik a rögök alatt, pihen a beláthatatlan hómezőkön, így nem véletlen, hogy néma hadseregként is emlegetik. Ráadásul a tudatosan meghamisított és belénk sulykolt történelem áldatlan következményeként sokan ezen honvédek hősi mivoltát, vagy a rájuk való emlékezés szükségességét is megkérdőjelezik. Éppen ezért ki kell jelentenünk, hogy őket az országot megcsonkító trianoni diktátum súlyos következményeitől kényszerítve vezényelték a keleti frontra, ahol magyar katonához méltón viselkedtek.
Példájuk erőt ad nekünk a ma küzdelmeihez. Erőt ad, amikor elfoglalják az úzvölgyi haditemetőnket, elorozzák a Békási-szorost, vagy az Európai Unió bizottsága több mint egy millió aláírás ellenére megtagadja az őshonos kisebbségek érdekében történő jogalkotást. Fel kell hát idézni a tetteiket és fejet hajtani előttük – mutatott rá az emlékezés fontosságára a Történelmi Vitézi Rend Központi törzsének hadnagya, v. dr. Ambrus Ágnes, aki Farkas Árpád Az avaron című versének a soraival zárta mondandóját.
A kézdiszéki Székely Nemzeti Tanács részéről felszólaló Bíró Levente arra figyelmeztetett, hogy a Don kanyarban életüket vesztő magyar katonák vesszőfutása nem ért véget a halálukkal, és a megmenekült bajtársaiké sem a háború befejeztével, hiszen nácibarátnak, szovjetellenesnek bélyegezték őket. A holtakra a feledés fátylát borították, és az élőkre üldözés várt otthon a fogságból való szabadulásuk után. Ma is követendő helytállásuknak ez volt a fizetsége.
Az elhangzottakat követően Rákosi Anita kilencedik osztályos tanuló egy szívhez szóló, az alkalomhoz illő katonadalt adott elő, majd Biszak Tünde berecki tanítónő felolvasta vitéz Somogyvári Gyula már említett, a doni hősöknek dedikált szívfacsaró versét. A megemlékezés koszorúk elhelyezésével és himnuszaink eléneklésével zárult.
Emlékűk legyen áldott, tisztelet a hősöknek!
Az Ur adjon örök nyugodalmat nekik
Nyujtod kihagyva ,szándékos ez, vagy rosszul tájékoztatták ,végül nem fontos ,hiszen csak egyetlen civil volt …