Bérletrendszer helyett ajándékutalványok Sepsiszentgyörgyön
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színháznál jó pár évvel ezelőtt megszüntették a bérletrendszert.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Erdély Tajgetosza már Szt. László királynak is kedvenc vadászhelye volt. Biztosan tudta ezt az itt vadászgató író is, aki sokszor pihenhetett a sziklaszirt tetején, elbűvölve a táj vad szépségétől, szomját oltva az egyetlen csodaforrásból, amit az Isten embernek, állatnak egyaránt odateremtett. És később itt egyesült az erdélyi anyafölddel hamvainak egy része is, úgy, ahogy azt búcsúlevelében hátrahagyta
Nem tudom, miért is nevezik Istenszékének! Hiszen nem is szék, hanem koporsó formája van! Marosvásárhelyről jövet, már Szászrégen előtt, de főleg utána feltűnik az országútról, mert a rohanó gépkocsisok szembe hajtanak vele. De ugyanúgy uralja a tájat, pedig nem is túl magas; csak 1381 m, ha Felsőrépáról vasúton közeledünk Déda felé. Egyszerűen nem lehet nem észrevenni, csak ha köd takarja.
A hatalmas andezit-bástya 200-300 méteres, függőleges falaival a Kelemen-havasok délnyugati, peremi hegylábai közül emelkedik ki, eltakarva a mögötte lévő főgerincet. A hiedelem szerint lapos teteje, L betű alakban megtörő meredek falai egy ősi pogány áldozóhely díszletei lehettek, ahonnan az emberáldozatot bemutató pap-varázslók az áldozatok holt tetemét a mélybe taszították. De az is lehet, hogy elevenen küldték őket a halálba.
Talán ezért lengi be a tájat egy furcsa, rituális hangulat. Itt óvatosabban süpped bakancsunk a mohába, nehogy megzavarjuk a hajdani áldozatok nyugalmát. De nem árt csendben járni azért sem, nehogy a Gonoszt felébresszük! Elijeszteni csak egy mélybe hajított kővel lehet – ezt tudja minden valamirevaló turista!
Csak a magyarok nevezték Istenszékének. A később betelepedett román nép babonás félelmében „nem vette szájára az Isten nevét”, és sokáig Farkas-sziklának (Stânca Lupului) nevezte. Csak az újabb időben jelenik meg a román térképeken a magyar megnevezésből félig átfordított Vf. Scaunu (Szék-csúcs, Isten nélkül!) megnevezés. Megközelítése Dédabisztra községből, a Maros völgyéből történik, több jelzett turistaúton, amelyek közül a 2 legnépszerűbbet ismertetem.
Valami fantasztikus élmény, ha egy ilyen periódust fogunk ki, mert én 1030 méteren eddig nem láttam levendulát. A megyében csak az Orbán Balázs-barlangnál (Almási-barlang) látni hasonlót, de az csak 700-800 méteren van. Innentől becsatlakozunk a Galonya felől feljövő kék sávos, 1-es útba. Tovább ezen haladva ostromoljuk meg az Istenszékét, megmászva az utolsó 360 m-es szintkülönbséget a hátra lévő l kilométeren. Hát, nem mondom, de majdnem kilóg az ember nyelve, különösen, ha egy 20 kilós hátizsákot is cipel!
Fent, az Istenszéke tetején, az erdőben táborhely és egy bővizű forrás van. A vizet tehát nem érdemes cipelni, csak annyit, amennyit az ember útközben elfogyaszt. Menetidő jövet-menet bőven számolva 8 óra. Bármelyik utat választjuk, megéri a fáradságot. Az Istenszékéről lenyűgöző kilátás nyílik az Erdélyi-medence DNy felé elterülő lankás térségére, valamint a Maros bal partján szemben álló Görgényi-havasok gerincére (Ny). A Kelemen-havasok főgerince keleten nem látható az Istenszékét borító fenyőerdő miatt.
Menedékház nincs sehol, de még rozoga pásztor- vagy vadászkunyhó sem, így a több napos túrára kötelező a sátor. Annyit még elárulok, hogy soha szebb őszi erdőt nem láttam, mint a Bisztra-patakit a lábaim alatt az Istenszéke pereméről. És az utolsó kapaszkodó során, az erdő szélén volt egy kidőlt pudvás bükkfa. Egymás után két évben (szeptember) ajándékozott meg egy-egy tömött nylonzacskó laskagombával! Ősszel érdemes erre is figyelni.
Az Istenszéke mindenkit elvarázsol, aki egyszer már járt itt. Nem csak a természetkedvelő és vadászgató főurakat babonázta meg, hanem az Erdélyi Helikon íróinak egy részét is, például Wass Albertet, Bánffy Miklóst, Kemény Jánost. A festők némelyike sem volt kivétel, hogy csak az általam ismerteket említsem: Gyenes Tibor, Gámentzy Zoltán és Fekete Zsolt.
Zsigmond Enikő