Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Értékes fegyvergyűjteménnyel gazdagodott a Székely Nemzeti Múzeum

Értékes fegyvergyűjteménnyel gazdagodott a Székely Nemzeti Múzeum Kultúra

Tompa Csaba nyugalmazott kovásznai történelemtanárnak köszönhetően a napokban értékes fegyvergyűjtemény került a Székely Nemzeti Múzeum gyűjteményébe, biztos helyre.

Hirdetés
Hirdetés

A Székely Nemzeti Múzeum leltára a napokban közel kétszáz darabból – szuronyokból és kardokból – álló, igen értékes fegyvergyűjteménnyel bővült Tompa Csaba történelemtanár, helytörténész adományának köszönhetően. Szerettünk volna 85. életévét taposó adományozóval beszélni, de mint megtudtuk, jelenleg kórházban fekszik. Egykori tanítványa és későbbi kollégája, Gazda István viszont elmondta, Tompa Csaba, a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület korábbi alelnöke a kovásznai líceumban tanított 35 éven át, és diákjaival együtt az iskolamúzeum számára is gyűjtött. Fegyvergyűjteményét nagy szenvedéllyel gyarapította, árveréseken is részt vett, hogy megszerezzen egy-egy darabot.

Vargha Mihály múzeumigazgató is szívesen megosztotta, amit eddig tudni lehet, de azt is közölte, ezután kezdődik a gyűjtemény feldolgozása, a darabok beazonosítása helyi szakemberek által és a budapesti hadtörténeti múzeum bevonásával. Ez több hónapos folyamat lehet. „Most már nagyon jól állunk fegyverekkel – örvendezett az intézményvezető –, még akkor is, ha több példányból kettő is van. Gyönyörű és nagy gyűjteményről van szó, amelynek legrégebbi darabjai a 19. század közepén készülhettek.”

A fegyvergyűjtemény egyik darabja. A Székely Nemzeti Múzeum munkatársai a budapesti Hadtörténeti Múzeum szakembereinek bevonásával dolgozzák fel az anyagot. Fotó: SZNM

A gyűjtemény nagyobb részét a 19. század végén, 20. század elején használt szuronyok (bajonettek) teszik ki. Legtöbbjüket az Osztrák–Magyar Monarchia hadseregeiben használták, de akad köztük német és francia gyártmány is. Többféle kardból is összesen közel 50 szerepel a gyűjteményben, mondta Tóth-Bartos András, a Székely Nemzeti Múzeum történész muzeológusa. A több évtized során összeállt gyűjteményben minden nagyon jó állapotban van, látszik a darabokon, hogy tulajdonosuk odafigyelt a karbantartásra, olajjal védte őket a rozsdától. Tisztításnál nagyobb munkára, restaurálására ezért nincs is szükség, állapította meg a szakember.

Vargha Mihály lett az elnök

Március végén megalakult az Magyar Művészeti Akadémia Erdélyi Bizottsága, amelynek kiemelt feladatai közé tartozik, hogy javaslatot tegyen az MMA elnökségének az Erdély területén megvalósuló programok egyedi támogatására, az erdélyi aktivitások fejlesztési irányaira, emellett kapcsolatot építsen a helyi kulturális szereplőkkel, művészekkel, civil és egyházi szervezetekkel, önkormányzatokkal. Célja továbbá az MMA erdélyi munkacsoportja alakulásának előkészítése, egyben elősegítése. A frissen megalakult bizottság elnökévé Vargha Mihályt, az MMA rendes tagját (Képzőművészeti Tagozat) választották meg, míg társelnöki tisztjét Balázs-Bécsi Gyöngyi, az MMA rendes tagja (Népművészeti Tagozat) tölti be. A bizottság tagjai: Ádám Gyula, Bogos Ernő, Haáz Sándor, Jakobovits Márta, Pávai István, Pregitzer Fruzsina és Sántha Attila Barna, az MMA rendes és levelező tagjai.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás