Az év úti célja lehet több székelyföldi település
Több székelyföldi település, illetve célpont is esélyes a döntőbe kerülésre. Január ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Kárpát-medencében egészen IV. Béla királyunkig nyúlik vissza a tisztelete, Székelyföldön a ferencesek honosították meg. A diákság éppen Csíksomlyón kezdeményezte a kilenc kedd néven emlegetett fogadalmi ájtatosságot: a névünnepét megelőző kilenc kedden labarum alatt vonultak fel a hegyoldalban épült kápolnájához, a szomszédos falvak népét is a példa követésére ösztönözve.
A kápolna történetét Tánczos Vilmos néprajzkutató imigyen foglalja össze: „Az 1661-es tatárdúlás idején a Hosszúaszóról származó Márk Jakab testvér a Kis–Somlyó-hegy déli oldalában a kökényesbe rejtőzve nézte végig a kolostor és a templom felégetését. Látta a felcsapódó lángokat, hallotta a jajveszékelést, szemtanúja volt a menekülők legyilkolásának vagy elhurcolásának. A tatárok ekkor négy ferencest gyilkoltak meg, négy másikat pedig fogságba hurcoltak. Márk Jakab testvért halálos félelem fogta el, és nehéz helyzetében Szent Antalhoz folyamodott. ígéretet tett néki, hogy ha a veszélyből szerencsésen megmenekül, akkor azon a helyen, ahol most tartózkodik, kápolnát fog építeni a tiszteletére. Ígéretét valóra is váltotta, és a tatárok eltakarodása után saját kezével építette fel a Szent Antal-kápolnát, a ma is álló kápolna ősét. A csíksomlyói gimnázium tanulóifjúsága 1720-tól kezdődően kereszt alatt vonult ki a kápolnához Szent Antal ünnepén.”
Több, állattartással kapcsolatos hiedelem kötődik névünnepéhez, egyes helyeken napján nem is fogták be a jószágot. Gyergyócsomafalván régebb az istálló ajtaját olyan magasságban kötötték át lánccal, hogy a havasra hajtandó marha könnyen átléphesse. Közben a gazda ezt mondta: legyetek erősek, mint a vas, tartsatok össze, mint a lánc, s Páduai Szent Antal őrizzen meg a vadállatoktól!
Napján a gyimesiek kilencszer mondtak el egy imát Páduai Szent Antalhoz és az „összes szentekhez” fohászkodva:
Gondviseljétek állatjainkat,
őrözzétek meg minden veszedelemtől!
Jövedelmet adjatok nekik!
Tejét, vaját, tejfelét hozzátok vissza!
Távolítsátok a boszorkányokat töllik,
minden ragadozó állatokat!
Őrözzétek meg minden betegségtől!”
A vetések oltalmáért is hozzá imádkoztak vihar közeledtével: „Térj meg, sátán, térj meg! Menj el kősziklákra, oda, ahol a fekete kókisok nem kikerílnek, és az emberek nem járkálnak. Áldott Páduai Szent Antal, térítsd meg, s őrözd meg a határainkat, s a vetéseket az égi háborútól!” Miután elmondták, fejszével keresztet húztak a földre, és a fejszét belevágták a kereszt közepébe. A múlt század közepe táján a székelyvarsági öregek még böjtöt tartottak a napján, és a kultuszával kapcsolatos imádságokat mondogattak.
Az embert és állatot egyaránt veszélyeztető orbánc – más néven Szent Antal tüze – gyógyítását ugyancsak ráolvasással vélték kieszközölni a régiek. A falu szegényeinek ezen a napon kenyeret osztottak. A nyomorgóknak szánt összeget napjainkban is a Szent Antal-szobrok melletti perselyekbe szokás elhelyezni.
Azt tartották, aki ezen a napon születik, az talpraesett és hosszú életű lesz. A lányokban még ennél is izgalmasabb kérdésként fogalmazódott meg leendő férjük kiléte, ezért – miután egész nap kenyéren is vízen böjtöltek – éjfélkor átlépték az ágyukat, kezükben tükörrel, amelyben a maguk által gyújtott gyertyafény mellett megláthatták a jövendőbelijüket. Rejtély, hogy a marhák óvásától milyen képzettársítás révén jutottak eleink erre a felismerésre…
Székelyföldön és a Barcaságban a következő helységekben szenteltek templomot vagy kápolnát Páduai Szent Antal tiszteletére: Alsósófalva, Bekecs-tető (kápolna), Csíkcsicsó, Csíksomlyó (Szent Antal-kápolna), Erdőszentgyörgy, Illyésmező, Jávárdipataka, Körtvélyfája, Marosvásárhely (volt minorita templom), Nyárádmagyarós, Újtusnád, Ülke, Vargyas, Zernyest.
Szép összefoglalás. Köszönöm szépen!