A Lúdas Matyival indít a Háromszék Táncszínház
A 2025-ös év első hónapjában a gyerekeké lesz a főszerep a sepsiszentgyörgyi Háromsz...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Kevés olyan sokoldalú, nyitott, tevékeny személyiséget ismer a művelődéstörténet, mint amilyen a film főszereplőjéül választott arisztokrata nő, aki elvégezi a Ferenc József Egyetem bábaképzőjét, műtősnő az első világháborúban, filmszereplő és rendező, fáradhatatlan túrázó és rettenthetetlen utazó, diakonissza, gyermekmentő és kultúrapártoló, aki megkerülhetetlen Bánffy Miklós életében és regényében is (Erdély története). „Már akkor azokhoz az asszonyokhoz tartozott, akikkel kapcsolatban mindenki kénytelen volt állást foglalni: vagy mellette, vagy ellene” – írja róla Kemény János író, az Erdélyi Helikon írói kör alapítója. Ezért ápolja emlékét évek óta a Carola Egyesület, de a film az ő életén keresztül betekintést enged a 19. század végi és a 20. század eleji Erdély történelmi viharokkal, tragédiákkal átszőtt kulturális és társadalmi életébe is.
– Évek óta próbáljuk megtalálni ennek a nőnek a méltó helyét az irodalomban, művészet- és művelődéstörténetben, ami azért nehéz, mert ő nem volt sem irodalmár, sem színész, de filmszkeccset rendezett, az első némafilmek egyikét, és Nórát játszotta Ibsen darabjában, viszont mindezt csak passzióból, nem tette életét egy pályára. A legnagyobb jelentőséggel bír azonban, hogy a francia szalonok mintájára ő is működtetett egyet Kolozsváron, ahol igen sokszor megfordultak a korabeli írók, hírességek.
Jelentős dolgok történtek, dőltek el: ott született az Erdélyi Helikon, és ott dőlt el, hogy Szerb Antal megírja az irodalomtörténetét.
A Szilvássy Caroláról készülő 52 perces, történelmi film jeleneteinek forgatása augusztusban Magyarországon és Erdélyben zajlik, többek között a gernyeszegi, marosvécsi kastély, az egykori galonyai birtok, a kolozsvári sétatér és botanikuskert tűnik fel benne. Az alkotás, melybe a hazai színházak vezető fiatal színészeit vonták be, a Nemzeti Filmintézet tavaly meghirdetett pályázatára született válaszul, jövőre tervezik befejezni.