Bérletrendszer helyett ajándékutalványok Sepsiszentgyörgyön
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színháznál jó pár évvel ezelőtt megszüntették a bérletrendszert.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Kós Katalin, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) által működtetett Györkös Mányi Albert-emlékház vezetője, a Györkös-hagyaték gondnoka a megnyitón örömmel nyugtázta, hogy Kolozsvár, Tordaszentlászló és Marosvásárhely után az érdeklődők Sepsiszentgyörgyön is megtekinthetik a száz éve született művész személye és munkássága előtt tisztelgő tárlatot. Ugyanakkor felvillantotta a kiállítások mellett katalógus- és albumbemutatóval fűszerezett emlékév, Györkös 100 címszóval fémjelzett rendezvényeinek a fontosabb mozzanatait.
A Kalotaszeg peremén elhelyezkedő tordaszentlászlói születésű művészről szólva felidézte, hogy az édesapja korai halála és a szervezetét megtámadó csonttébécé miatt nehéz gyermek és ifjúkora volt. Ennek egyik következményeként felsőfokú tanulmányainak csak tetemes késéssel, 1948-ban foghat neki a kolozsvári Magyar Művészeti Intézet zenei fakultásán. Sikeres diplomavizsgáját követően, 1954 őszén kinevezték a zeneművészeti líceum klarinéttanárává.
A festészet iránti vonzalmát felesége, Jakab Ilona festőművésznő ébresztette fel benne. Hatására 40 éves fejjel e művészeti ág tanulmányozásába fog, majd ecsetet ragad. „Hihetetlen energiával vetette bele magát érzelmeinek, vízióinak, magának az életnek az ecsettel való megjelenítésébe”, de a fa- és gipszmetszést is kipróbálta. Az első kiállítására 1963-ban került sor Kolozsváron.
Termékeny évtizedek következtek, amelyek lendületét a felesége 1993-ban bekövetkezett halála törte meg. A fájdalomtól letaglózva, betegségtől gyötörten és a magánytól félve nemsokára önkezűleg véget vetett az életének. Kolozsvár szívében található műteremlakását teljes vagyonával együtt az EMKE-re, vagyis közvetve a kolozsvári és erdélyi magyarságra hagyta. Célként és feltételként szabta, hogy az egyesület a képeit „állandó jelleggel kiállítsa, emlékházat rendezzen be, hozza létre a Györkös Mányi Albert Alapítványt, és biztosítsa a hagyaték szakszerű kezelését és bekapcsolását a szellemi körforgásba”. Végakarata teljesült.
A kiállítás kurátora, Szebeni Zsuzsa színháztörténész, a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy vezetője Györkös Mányi Albertet méltató beszédében kiemelte: „nem előre néz, ahogy az akkori ideológia megkövetelte az emberektől, hanem visszafordul saját népe értékei felé (…) Azonosságtudata ezen a ponton szilárdult meg, és ebből nem engedett. Nem alkudott meg a korral, kortudattal.”
A szeptember 30-ig látogatható tárlat „kettős vonalvezetésre épül. Az EMŰK-ben látható képek a szülőföld és Tordaszentlászló közösségformáló erejét jelenítik meg elsősorban”. Az Árkosi Kulturális Központban a Kolozsvár épített örökségét ábrázoló, valamint a portré- és Kalevala-sorozatát alkotó festményeiben gyönyörködhetünk.