Tíz éve keresik a kincset
Többek között táncház, koncert és látványos gálaműsor várja az érdeklődőket december...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A történelmi Székelyföld határai messze nem esnek egybe az 1940. évi 2. bécsi döntés értelmében meghúzott keleti, dél-keleti országhatárral, de még a megyerendszer 1876-os erdélyi általánosításakor fennálló történelmi székely székek összterületével sem. Főleg azért nem, mert a korábbi királyi, fejedelmi területosztogatások, közigazgatási átszervezések és nem utolsó sorban a moldvaiak önkényes területfoglalásai révén a „székelyek országa” mondhatni folyamatosan változott, többnyire csökkent.
Azt a kérdést is nehéz pontosan megválaszolni, hogy eredetileg mettől meddig terjedhetett a székelyek lakta országrész – és most tekintsünk el a vármegyei betagolódásoktól –, hiszen sem a korabeli, sem az újabb kiadású Székelyföld-térképek nem nyújtanak ehhez egyértelmű támpontokat, de még a vonatkozó szakirodalom sem. Például Kállay Ferenc 1829-ben azt a földet tekintette a székelyekének, „mely Erdély napkeleti részén elnyúlik napnyugotról napkeletre, vagy is a Nyárád s Maros öszve szakadásától kezdve a csíki Gyimesi passusig. Északról Délre vagy is a Gyergyószéki Piritskehavastól Bodzáig egyaránt csak nem 15 német mértföld, hozzá nem értve aranyas széket…” Ez nyilván nem egy pontos meghatározás, hiszen ha a Gyergyószentmiklós fölötti, 1545 m magas Pricske-tető lett volna Székelyföld északi határa, Gyergyószék jelentős része kimaradt volna belőle.
Orbán Balázs „a Bélboron túli határszélt képező Dragojicsa-patak”-nál (Drăgoiasa) jelölte meg az északi határt; vélhetően arra pontra gondolt, ahol ez a patak beleömlik a Besztercei-havasokat kettészelő Fekete-vízbe, innentől kelet felé ugyanis ez képezte a régi Magyarország és egyben Székelyföld északi határát, egészen a Keresztes-patak beömléséig. Innen a határ a Keresztes-patak mentén dél-kelet felé vette az irányt, neki a Kis–Ciblesnek, és a Keleti–Kárpátok fő gerincének élét követte tovább egészen a Tölgyesi-szorosig, pontosabban a Veresszakáll-pataknak a Kis–Besztercébe való beömléséig.
A Besztecei-havasok két Cibles-csúcsát szokás Széplesként is emlegetni, és szebben is hangzik. Az ezekkel nem összetévesztendő, a Gutin-hegység és a Radnai-havasok között emelkedő Cibles-hegység nevének elemzésekor Plihál Katalin viszont arra a következetésre jutott a Széplesek-e a Ciblesek? című tanulmányában (Geodézia és Kartográfia, 2017/1.), hogy ez a megnevezés csak az 1940-es évektől használatos. Tőle tudjuk, hogy „a Szamos mente térségében élő magyar emberek számára a hegység neve egészen akár a 17. század végéig Hagymás volt, csak a későbbi készítésű Erdély-térképeken váltott át a Hagymás véglegesen Ciblesre, mivel a párhuzamos névadás lehetőségét az akkori térképészek nem használták ki. Az elnevezés mögött növénynév van, azt gyanítjuk, a névadó a medvehagyma lehetett.”
Sokan úgy tudják, hogy a Kis–Cibles képezi Székelyföld északi határát (Vofkori László is a „Kis–Szépes és a háromszéki Dobókő” közé szorította be a területet), de mint látjuk, az kissé fennebb húzódott, legészakabbra eső hegyének a Nagy–Mogyorós (1445) tekintendő, sőt a Păltiniș- (Juharos-) hágó, ahonnan a Drăgoiasa ered, még ennél is északabbra található jó 5 km-rel. Egy másik toposz (a Hazajárók-sorozatban is így hallhattuk) szerint a Kis–Cibles „alatti Keresztes-nyak Erdély történelmi határának végpontja, pontosan itt találkozik Erdély, Moldva és Bukovina hármas határa.” Nem. Itt csak az 1968-as adminisztrációs átszervezéskor létrehozott három mai megye –Hargita, Suceava és Neamț – „ér össze”. Innen jóval nyugatabbra, a Kelemen-havasokban található Veres-kő sziklacsoportnál (1620–1670 m) jelezte egy másfél méter magas, háromoldalú kőpiramis Magyarország, Bukovina (akkor Ausztria) és Románia találkozási pontját. Ezt nevezték kezdő határnak vagy capitalisnak, 1887 után mindig innen kezdték a határjelek elhelyezését.
Orbán Balázs nem véletlenül „tolta ki” Székelyföld határát a Bélbor fölötti erdőségekig, hiszen ezek a Csíki Magánjavak és így értelemszerűen a székelyek tulajdonát képezték, képezik, még ha jelenleg is kell pereskedni értük. Olyan havasokról van szó, amelyekre a moldvaiak fokozatosan tették rá a kezüket a 17. század második felében, a 18. század elején, kihasználva az Erdélyben uralkodó politikai zűrzavart, az államhatalom meggyengülését. Főleg a Besztercei-, Csíki- és Háromszéki-havasok, a Tarkő- és Hagymás-hegység térségéből kaparintottak meg erdőket, legelőket maguknak (de nem csak a moldvaiak, hiszen a Barcaságban, Fogaras és Hunyad vidékén is tudunk önkényes területfoglalásokról).
„A románok ősei a moldovai Keleti-Kárpátokon vonultak nyájaikkal a Kelemen-havasokra. A XIX. sz.-ig Csík-Gyergyó és Kászonban községet nem alkottak, hanem csak néhány házuk, tanyájuk volt. 1839-ben Tölgyes, Bélbor Dandui, Holló, Békás községek még nem léteztek, az a terület, ahol ezek a községek 1840 után felépültek, a székely községek tulajdonai voltak s a települők e községekkel quasi úrbéres viszonyba jutottak” – állapította meg Csík-, Gyergyó- és Kászon-székek (Csík megye) földjének és népének története 1918-ig című művében (1938) dr. Endes Miklós.
A székelyek ezeket a területeket „revindikálták”, azaz követelték vissza, és az 1769-es határkiigazítás révén ez jórészt sikerült is: II. József császár a nem sokkal korábban megalakult székely határőrezredeknek adta át költségeik fedezésére. Amikor 1851-ben I. Ferenc József elrendelte a határőrezredek feloszlatását, a „revindikált havasokat” a kincstár bekebelezte, ám az 1867-es kiegyezést követően visszakerültek jogos tulajdonosaik kezébe, egy részükből alakult meg az 1914-ben már több mint 100 millió korona értékű vagyonnal bíró Csíki Magánjavak, mint közbirtokossági forma – hogy aztán a kommunista halatom ismét elkobozza.
A Besztercei-havasokban a következők képezték a Csíki Magánjavak tulajdonát: Komárnyik (Bástya), Veres-kő, Kis–Cibles, Nagy–Cibles, Kárlátó, Vám-kút (Vámán), Magyarós, Feketevíz és Drăgoiasa. A Bástyát és a Veres-kőt leszámítva (nem összetévesztendő a Kelemen-havasok azonos nevű sziklacsoportjával) ezek a mind a Kárpátok fő gerincvonalán fekszenek, ami jól kivehető természetes határt képezett, és amit nyáron érdemes gyalog bejárni.
A Besztercei-havasok főgerincét a megannyi mellette felsorakoztatható érv mellett azért is érdemes gyalog végigjárni, mert e sorok írója pár barátjával terepjáróval tette meg, és a Nagy–Cibles és a Kárlátó (Harlagii) között egyes helyeken csak azért nem fordult vissza, mert a keskeny ösvény ezt nem tette lehetővé. Mi Borcáról indultunk, ahol a falu végén sorompó zárta el az utat, de az előre még minisztériumi engedély felmutatását követelő erdész végül egy palack borért felnyitotta. A Keresztes-nyeregbe (1511 m) viszonylag könnyen fel lehet jutni (és érdemes észak felé egy kitérőt tenni az 1859 méter magas Nagy–Budákra), ahonnan már Székelyföld északi határát követhetjük egészen a Nagy–Magyarósig. Vagy ameddig engedik a terepviszonyok…
Ha ugyanezt a „természetes határt” nyugat felé követjük, légvonalban kb. 15 km-re ott találjuk a Kelemen-havasok egyik legmagasabb csúcsát, a Rekettyés-tetőt (2021 m). Nevezik Reketye-, Rakottyás- vagy Retyicás-csúcsnak is, az 1940–1944 között készült leírásokban és térképeken Csáky-csúcs néven szerepel a 2. bécsi döntés előkészítésében hatékonyan munkálkodó Csáky István magyar külügyminiszter iránti tisztelet jeléül. Az említett „természetes határból” kiindulva a logika azt diktálná, hogy Székelyföld is eddig „nyújtózkodjék” (az 1968-as megyésítéskor Hargita megyéhez is került!), ám ennek sem a régi térképeken, sem a szakirodalomban nem találni nyomát, több helyen ki is hangsúlyozzák, hogy nem tartozott a történelmi Székelyföldhöz. És ugyanezt tartják Maroshévízről is.
A wikiwand Székelyföld-szócikke szerint Maroshévíz „csak időszakosan volt Székelyföld része”, és hogy a tőle északnyugatra magasló, és Kelemen-havasok legmagasabb csúcsának számító Rekettyés „Hargita megyében van, a jelenlegi értelemben vett Székelyföld területén, de nem tartozott a történelmi Székelyföldhöz.” Ez áll többek között Hargita Megye Tanácsának hivatalos honlapján is (hargita.ro). Vitos Mózesnél azt találjuk, hogy „Topliczától keletre a Székpatak nagyhídján van a Maros–Torda és Csíkmegye érintkezési határpontja” (Csíkmegyei füzetek…, 1894), és dr. Endes Miklós is úgy tartotta, „a Gyergyóditrótól Szászrégenig terjedő rész nem is tartozott a Székelyföldhöz, hanem a régi Torda vármegyéhez.” Elekes Tibor egyik Székelyföld- vagy Gyergyószék-térképén sem „esik” Maroshévíz Székelyföldre.
Ezzel szemben például a Kelemen-havasokat „Székelyföldnek áthathatlan északi védfala”-ként (!) aposztrofáló Orbán Balázs úgy tudta, Maroshévíz „régen Gyergyóhoz tartozott, azt földrajzi fekvése mellett »Gyergyó« előneve is bizonyítja, mert az újabb időben használni kezdett »Oláh-Toplicza« elnevezés teljesen újabb találmány, régibb térképek és okmányokban mindenütt »Gyergyó-Toplicza« néven találjuk fel.” Sőt, nem csak Maroshévíz, „de Mesterháza is le egész az Ilváig Székelyföldhöz tartozott, de sok rabló tanyázván ottan, a székelyek üldözni, irtani kezdették, miért azok több hatalmas úr pártolása alá adván magukat, ezen e védelmük alá vett területet elszakították Gyergyótól.”
A jegyzeteiben is találunk erre vonatkozó utalást – ezeket a Charta Kiadó adta ki 2006-ba Sepsiszentgyörgyön Kiegészítések A Székelyföld leírásához címmel. Íme: „Mert habár Toplica későbben, s nevezetesen a 17. században Torda megyéhez csatoltatott is, azelőtt Gyergyóhoz tartozott, s így csak jogszerű visszakebelezést követtek itt el. Hogy mikor szakíttatott el Toplica Gyergyótól, arra útmutatást nyújt egy 1655-i határjárási és jogszabályozási okmány…” Az okmány részletezésével most nem untatjuk az olvasót, csak a lényegre szorítkozunk: Orbán Balázs Maroshévízt Székelyföld részének tekintette.
És nemcsak ő! „Régen Toplica (Maroshévíz) is Gyergyóhoz tartozott” – olvashatjuk Kölönte Béla Gyergyó története című munkájában (1910). Ez áll Beier Sándor A Gyergyói-medence gazdasági fejlesztésének kérdései című, 1943-as dolgozatában („régebben Maroshévíz közigazgatási szempontból is Gyergyóhoz tartozott, de később Maros–Torda megyéhez csatolták”), de ugyanezt bizonygatja újabban Czirják Károly maroshévízi helytörténész is. A korabeli és újabb kori földabroszokon azonban általában Székelyföld határán kívül tüntetik fel.
Térjünk vissza még egy pillanatra Orbán Balázshoz. Ha igaza van, és tényleg az Ilva-patak mentén húzódott a régi határ, akkor a forrásától keletre eső Rekettyés-tető (valamint az 1768 m magas Drágás-tető) is hozzánk tartozott, és vele együtt az alatta lévő vulkanikus kőzet üregében kialakult, Orbán által Puturoászaként emlegetett Jézer-tavat (Bánffy-tengerszemet) is lehetne székelyföldi természeti különlegesnek tekinteni! Tegyük hozzá gyorsan, hogy Orbán csak hallomás alapján („a hagyomány azt tartja”) említette meg az Ilva-patakot mint lehetséges határt. Ez önmagában még nem lenne ördögtől való, hiszen az országhatárokat is csak a 18. századtól kezdték úgy-ahogy jelölni, addig – és még utána huzamos ideig – a határőrfalvak lakóinak helyismertére hagyatkozva tudták csak megállapítani, ha szükségesnek mutatkozott. Ám amíg meggyőzőbb érveket nem tudunk felsorakoztatni, a Rekettyés-tetőt egyelőre talán ne „vindikáljuk” magunknak.
Egy kicsit még időzzünk el Gyergyószék nyugati, illetve Marosszék északi határánál. Józsa András a Hazanéző folyóirat 2004. évi 1. számában részletesen foglalkozott a 24.332 hold területű Székhavasa (ma használatos nevén Mező-havas) határaival. Ez azért fontos számunkra, mert Marosszék erdejének számított (korábban királyi uradalom lehetett), azaz elvileg szabadon használhatta a szék minden lakója, legalábbis az 1560-as évekig; a neve is erre utal. Ennek – és egyben az egész Görgényi-havasok – legmagasabb csúcsa az 1706 (egyes térképeken 1707) méter magas Nagy–Mező-havas.
Székelyföldhöz tartozik? Igen, hiszen Józsa megállapítása szerint természetes határt jelentett a Székhavasa és a görgényi uradalmi erdők között. „Az 1639-es határkijárásban Közbérc, Vármező Pallós pataka, Vágó pataka, Keresztes bérc, Kaca útja, míg az 1674-es határleírásban a Répás bérce, Görgényi havasbérc külső helynevek szerepelnek, ami alapján a Székhavas északi határát a Mezőhavast a mai Vármezővel összekötő élre valószínűsíthetjük.”
Ebből, no meg a Görgényi-havasok vízválasztó gerince diktálta logikából kiindulva a Ferenczi láza (1627), a Tatár-kő (1689), az Öreg–havas-tető (1634) és a Fancsal-tető (1684) is Székelyföld része (lehetne), bár utóbbi nem esik a mai Hargita megyébe. A szekelyfold.terkepek.net oldalon találtam is egy olyan térképet, amelyen éppen ezek mentén van meghúzva Székelyföld határa – el egészen a Rekettyés-csúcsig! Sőt, attól északnyugatabbra is, az Orbán Balázs által említett Drăgoiasa-patakig, közben érintve a 2000 méter fölé emelkedő Cserbükköt (Călimanu Cerbului), ahol 1940 és 1944 között magyar határvadászok álltak a strázsán. A barakkjuknak ma már nyomát sem találni, de innen ereszkedik be Gura Haitii felé egy gyors folyású patakocska, amely a Határ nevet viseli…
Sokat tanultam belőle ! Bár nekem Székelyföld a ottani barátaimat (is) jelenti! K. Laci