Kettős kiállítás a Vigadó Művelődési Központban
Rangos képzőművészeti esemény helyszíne lesz a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Köz...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
„A Kárpát-medence magyar közösségeit a történelmi idők során számos támadás érte, de a pusztítások után mindig talpra álltak, templomaikat, falvaikat mindig újjáépítették. Erről tanúskodnak a magyarlakta területek évszázados templomainak sűrűn, egymást takaró vakolatrétegei, az azok alatt megbúvó részletek, és oly gyakran a mecénásaik emlékét máig őrző emlékjelek” – áll a kiállítás ismertetőjében.
Dimény Attila múzeumigazgató kifejtette: az anyaország felismerte, hogy ezt a mérhetetlen értéket számos helyen a pusztulás fenyegeti, épített örökségünk megőrzéséért indult a Teleki László Alapítvány műemlékmentő programja, 2006-ban zárult az első folyamat, 2015-ben Kézdivásárhelyen már bemutatták az addigi eredményeket. Az itteni múzeumba hívták össze azokat az ingatlantulajdonosokat, egyházi képviselőket, akik műemlék jellegű épületeket „gondoztak”, itt körvonalazódtak a további teendők. Az alapítvány a 2015-ben indított Rómer Flóris Terv keretei között menti, ami még menthető a Kárpát-medence magyarlakta vidékein. Három év alatt, 2018-ig közel 130 helyszínen zajlottak felújítások. A magyar kormány programja elsősorban olyan kis településekre fókuszál, ahol adott esetben már a magyar közösség is megfogyatkozott, viszont ezek épített örökségén keresztül a kulturális azonosság megőrzésére is vállalkozik.
Interaktív tárlatról van szó, amely nem csak a felújítási munkálatokat mutatja be, hanem a műemlékvédelem összetettségére is ráirányítja a figyelmet. Nem teljes egészében újítanak fel ugyanis egy-egy műemlék épületet, hanem beavatkozást végeznek ott, ahol a legsürgetőbb az állapotmegőrzés.
A nagy méretű pannók gazdag képanyagot, számos információt tartalmaznak – román fordításban is –, végigvezetnek az épületfelmérés, a régészeti ásatások folyamatán, a homlokzatok, tetőszerkezetek, haranglábak felújításán. Ízelítőt találunk a festett kazettás mennyezetek, egyházi bútorzat felújítási folyamatáról is. Templomokról lévén szó, nagyon fontosak a falvizsgálatok, amelyek során számos falkép került elő. A 127 település közül, amelyeken munkálatok zajlottak, jelen kiállítás keretei között 4 erdélyi, 3 kárpátaljai és 1 felvidéki településről kapnak információt az érdeklődők.
A programnak épített örökségünk megmentésén túl célja a szakemberképzés is, a komplex munkálatok sajátos szakértemet igényelnek, ebben is sikeresnek mondható a Rómer Flóris Terv.
A tárlat interaktív részét számos ötletes feladat teszi ki: a videó- és hanganyagon kívül elforgatható elemekből kirakható falkép, régészeti sarok, feltárható, restaurálható falkép stb. Ezek köré múzeumpedagógiai foglalkozást is szerveznek, iskolai osztályok, csoportok bejelentkezését várják a 0751.248.277-es vagy 0267. 661.748 telefonszámon. A kiállítás január 9-éig látogatható.
Fotó: Iochom István