Gyergyóból Besszarábiáig kergethettük volna a románokat
Olyan téma kerül terítékre február 6-án, csütörtökön a Székely Nemzeti Múzeumban, am...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
E jeles évet rendhagyó kiállításokkal, konferenciával, a múzeumot népszerűsítő kiadványokkal és eseményekkel tervezi megünnepelni az intézmény. Ilyen többek között a Gyárfás Jenő (1857–1925) festőművész halálának 100. évfordulója alkalmával idén januárban megnyílt tárlat, ahol főművei (Tetemrehívás, Mátyás király kiutasítja az otrantói püspököt, Gábor Áron halála) mellett a nagyközönség által eddig nem látott „zsengéit” is megcsodálhatjuk a Székely Nemzeti Múzeumban. „Ugyanakkor kiállítottuk az utóbbi években aukciókon vásárolt munkáit, bemutattuk a művész szüleihez írt leveleit, vázlatait, modelljének, Fogolyán Idának az eredeti ruháját és virtuálisan azt a festményét is, amely most épp Budapesten a Néprajzi Múzeumban vendégszerepel” – teszi hozzá az intézményt vezető Vargha Mihály szobrászművész.
A Gyárfás-kiállítás után, május közepétől a budapesti Magyar Építészeti Múzeum, Budapest Főváros Levéltára és a Műcsarnok által a tavaly létrehozott kiállítás, a Kós Károly műhelye című nagyszabású tárlat utazik Sepsiszentgyörgyre, amely eredeti tervek, archív fényképek, kortárs ábrázolások és dokumentumok segítségével mutatja be a fiatal építész korai remekműveit. Itt nemcsak Kós zseniális tervrajzait nézheti meg majd a látogató, de a rajzai alapján készült bútordarabokat, valamint a sztánai Varjúvár rekonstrukcióját is.
Ugyanakkor egy Kós Károly-emlékszobát is terveznek létrehozni a múzeum tornyában, „hiszen hol máshol lehetne méltóbb módon a polihisztorra emlékezni, mint éppen abban az épületben, amit öregkori interjúiban legkedvesebb művének nevezett. Rendhagyó gesztusunk nemcsak időszerű, hanem egyedülálló is, hiszen ez lesz az egyetlen Kós-emlékszoba Erdélyben.”
Ősszel két fontos kiállítással tisztelegnek a 150 éves múzeum előtt: hazahozzák Budapestről, a Magyar Néprajzi Múzeumból a nagysikerű Székelyek. Örökség-mintázatok című kiállítást, melynek főkurátora dr. Kinda István néprajzos-muzeológus, továbbá az erősdi leletanyagot bemutatva régészeti alapkiállítást hoznak tető alá dr. László Ferenc régész-múzeumőr halálának 100. évfordulója apropóján.
A jubileumi év egyik fontos mozzanatát képezi a Bartók Béláról elnevezett koncertterem felavatása is, ahol a főigazgató reményei szerint a régió legnevesebb előadóművészei fogják majd muzsikájukkal megörvendeztetni a közönséget. A kiállítás-megnyitók mellett újabb kiadványokkal, gyerekeket és családokat hívogató programokkal kedveskednek majd olyan jeles napokon, mint a madarak és fák napja, a műemlékvédelmi világnap vagy a múzeumok éjszakája.
Fotó: Tuchiluș Alex