Gyárfás-kiállítás a Székely Nemzeti Múzeumban
A magyar kultúra napja a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban sem telik el és...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Rétyen 1935 óta létezik fúvószenekar, ám újkori története Kelemen Antal vezetése alatt kapott szárnyakra, a tanár úr 1979-ben – összesen 9 alapító taggal – álmodta újra a zenekart, a szombati ünnepséget is erre a zenekar életében mérföldkőnek számító dátumra utalva szervezték.
– A zenekar névadója Kováts András tiszteletes, aki még 1935-ben alapította a fúvószenekart, ám kevés ideig tudta vezetni. Pár évtizedig vezető nélkül maradt a rétyi fúvószenekar. Aztán 1979-ben Kelemen Antal tanár úr újraalapította. A szombati esemény az ünnepség mellett emlékezés is az elhunytakra, így a templomkertben koszorúzással kezdődött: az elhunyt zenekari tagok kettős kopjafáját, Kováts András tiszteletes, illetve Kelemen Antal tanár úr sírját koszorúztuk meg, ezt követően az emlékkiállítást tekinthették meg az összesereglett vendégek. A kiállítás okleveleket, egyenruhákat, a számos fellépésről készült fotókat, videókat, régi hangszereket tartalmazott. Az ereklyék közül említeném a Kováts tiszteletes, illetve Kelemen tanár úr karnagyi pálcáját. A kiállítás egy része állandó lesz – avatott be a részletekbe a 38 éves Dombora Anna, a fúvószenekar alelnöke.
A kiállítást ünnepi hangverseny követte, amelyet közel száz egykori zenekari tag, külföldi és belföldi, a zenekar életében egykor szerepet vállaló barátok követhették végig.
Lapunk a még életben lévő alapító tagok legidősebbikével, a 85 éves Csűrös Zoltánnal beszélt.
– Gyermekkori vágyam teljesült, amikor tagja lettem a rétyi fúvószenekarnak. Az elején sokan mondták, hogy ez hóbort, nem lesz hosszú életű, de a szervezés jó kezekbe került, olyan valaki vette át az irányítást, akiben meg lehetett bízni (Kelemen tanár úrra gondolok). Örömmel tölt el, hogy már negyvenedik évét ünnepli az újraalapított zenekar – magyarázta érdeklődésünkre Csűrös.
Tőle tudtuk meg, hogy Kelemen Antal halála után sokakban felmerült a kétely, de szerencsére ezt az akadályt is jól vette a zenekar, amely fiatal, dinamikus karnaggyal, Maksai Józseffel – a tanár úr tanítványaként kinevezett karnaggyal – folytatta útját.
– Nem volt egyszerű, hiszen Kelemen tanár úr egyedül vezette a zenekart, és a szervezéssel is ő foglalkozott. Addig nem volt rálátásunk ezekre a dolgokra, így amikor ránk zúdult minden feladat, csak a fejünket kapkodtuk. Idővel kialakult minden. Jelenleg a próbaidősökkel, tanulókkal együtt nyolcvan tagot számlál a fúvószenekar. Évente több tucat fellépésünk van, a legtöbbet Sepsiszentgyörgyön ténykedünk. A műsorválasztásnál törekszünk arra, hogy mindig valami újdonságot is bemutassunk – például legutóbb filmzenéket játszottunk –, de hagyatékunk, feladatunk, hogy a magyar zene, kultúra mindig elsődleges legyen – mesélte a 34 éves Maksai karnagy.