A Lúdas Matyival indít a Háromszék Táncszínház
A 2025-ös év első hónapjában a gyerekeké lesz a főszerep a sepsiszentgyörgyi Háromsz...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A jelenlevőket Szegeti Abigél, a Vigadó Kulturális Központ kulturális referense köszöntötte, majd a tárlatot Lénárt Tamás művészettörténész nyitotta meg, kitérve a kiállítás anyagát ihlető drámai költeményre is.
Bevezetőjében kiemelte, a 200 éve született Madách Imrét egyműves alkotóként is szokták jellemezni, Az ember tragédiáját negyvennél is több nyelvre lefordították, ugyanakkor általa újult meg és kapott életre előszőr a magyar színház és díszlettervezés. „Kötelező irodalmunk részeként minden évben több ezren olvassák, hatásának és autoritásának bizonyítéka a jelen kiállítás is” – tette hozzá Lénárt Tamás.
Mint mondta, Orth István képzőművészetében a nagy témákat képviseli: a szakralitást, a mitológiát, vagyis a transzcendens és monumentális élményeket. „Kozmológia és teológia, valóság és hit, a figuratív és az absztrakt között állította fel művészetének világrendjét” – fogalmazott.
Az ember tragédiáját először Zichy Mihály romantikus festő illusztrálta 1887-ben, tőle vette át a szerkezetet Horth István, húsz darab illusztrációra bontva a drámai költemény tizenöt színét. „Tus, tempera és pasztellel készült kompozíciói harmonikusak. Emberalakjain olyan nyugodt és természetes a mosoly, mint amely a szentképekből is sugárzik. Lírai töltetű színeket használ. Ádámé és a por és sár keveréke, amelyből készült, Éváé a visszafogott és gyengéd lila, Luciferé pedig a sötétbe boruló szürke” – mondta el a kiállított rézmetszetekről a művészettörténész.
Hozzátette, Madách István az emberiség egyetemes történetét elevenítette fel, Orth István viszont becsempészett olyan jellegzetességeket, amelyek identitásunk részei, mint a kopjafa, vagy a magyar népművészeti motívumokkal díszített bölcső.
A megnyitó részeként Gecse Noémi, az Udvartér Színház színművésze olvasott fel részleteket Az ember tragédiájából.
A kiállítás december elejéig tekinthető meg a Vigadó Művelődési Központ dísztermében.