Konsza Samu mikós tanárként élete végéig (1871) lakott családjával a térképen levő 1.sz.épületben.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A közlekedés szempontjából sorsdöntőnek tekinthetjük a Váradi József utca meghosszabbítását a Kossuth Lajos utcáig annak volt 9-es és 11-es, illetve a Konsza Samu utca négy házának lebontásával felszabadult telkeken. A Gábor Áron tér lebontott épületeinek helye pedig lehetővé tette a Gábor Áron utcának a kormányhivatal mellett a Váradi József utcáig való bővítését és két tömbházsor építését. A mellékelt egykori helyszínrajzon próbáltam vázolni a fentebb elmondottakat (2. kép).
Két fennmaradt fényképre is bejelöltem a Váradi József utca meghosszabbítását. A 3. sz. képen a Kossuth Lajos utca jobb oldalán lévő, itt már egykorinak nevezhető épületek telkeit látjuk. A fentebb említett 9-es és 11-es házszámokhoz az 1812-ben épült Pototzki-kúria és melléképületei tartoztak, melyek a mintegy két hektáros telek közepén helyezkedtek el. ( Az udvarházat Pototzki Jakab kereskedő építtette, akinek apja a 18.század végén menekültként érkezett és alapított családot Sepsiszentgyörgyön. A főépületben született és élt az épület lebontásáig Veress Dániel neves esszé- és drámaírónk.) Itt, a mai Kónya Ádám Művelődési Házzal (a Mikó Kollégium volt tanári lakásai) is szomszédos telken át húzták meg a Váradi József utca keleti irányú kiterjesztését. A 4. sz.képen a Pototzki-telek egy része látható az ún. gabonás épülettel. Itt is feltüntettem a tervbe vett átépítéseket.
A Kossuth Lajos utca felső (északi) részének néhány épülete sem kerülte el a bontásokat. Az Ureczki, az Izsák és a Kósa családi házak helyén épült fel a Plugor Sándor Művészeti Középiskola új épülettömbje, a túloldalon pedig az előző írásomban már említett Nagy Elek és Kiss Dénes családi háza és kalapgyára, a mellette álló Tölgyes- és Ördögh-házak helyét pedig a Kovászna Megyei Statisztikai Hivatal és az Ambient épülettervezői iroda foglalta el (5. kép).
József Álmos
Konsza Samu mikós tanárként élete végéig (1871) lakott családjával a térképen levő 1.sz.épületben.
Kedves Tanár úr!
Nagy tisztelettel és köszönettel követem a régi Sepsiszentgyörgyről megjelent írásait, fényképeket, térképeket. Egy kérdésem van: Melyik hazban lakott Konsza Samu? Emlékeim szerint az egykori Béke utca központ felőli részén valamelyik házban. Gondolom, azért is lett Konsza Samu utca, mert ott lakott.
Tisztelettel,
Bernád István