Lendületes évkezdés az Udvartér Színháznál
Számos saját produkció szerepel a januári műsorban a december végén bemutatott legúj...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Megvásárlás után a feldolgozói részlegre kerülnek, onnan csak aprólékos, nagy figyelmet követelő munka után foglalhatják el tisztes helyüket a polcon azok a könyvek, amelyeket az intézmény újonnan szerez be.
„Szeretnénk megmutatni a könyvtár kevésbé látható tevékenységét, lebontani esetleg azt a beidegződést is, hogy a könyvtár csupán a kölcsönzésről és a leadásról szól” – nyilatkozott kérdésünkre Szonda Szabolcs, a Bod Péter Megyei Könyvtár Igazgatója, aki szerint az is érdekessé tette a programot, hogy a kölcsönzők olyan nevesebb személyekkel találkozhattak, akik teljesen más közegből ismertek. A részlegek munkájába mi is betekintettünk, a túra első megállója a feldolgozó-nyilvántartási iroda volt.
Ahogyan a részlegen fogadó Varga Csilla is elmondta, elsőként feldolgozásra kerülnek az újonnan megvásárolt, vagy adományba kapott könyvtári dokumentumok. Itt leellenőrzik a kísérőpapírokat, ezután a könyvek kapnak egy leltárszámot, pecsétet, és így vezetik be a leltárnaplóba.
A bibliográfiai leírással a könyv minden fontos adatát bevezetik a digitális rendszerbe, hogy minél hamarabb és könnyebben vissza lehessen keresni azokat. Itt azonban nem ér véget a feladatsor, ugyanis tartalmi feltárásra is szükség van, amely során téma szerint osztályozzák a dokumentumokat, és csak ezután kerülhetnek fel a polcokra jegyzetek kíséretében, hogy kölcsönözhetővé váljanak a gyermek- és felnőtt részlegeken is.
Kiemelendő, hogy virtuálisan is elérhető a könyvtár katalógusa, ezért is az említett részleg munkatársai felelnek, ahogyan a helyi sajtó digitalizációján, és a cikkek metaadattal való ellátásán is dolgoznak. Ez azonban csak egy része a feldolgozó-nyilvántartó iroda munkájának: statisztikákért, adatbázis- és állományjavításért, és az apasztásért is ők felelnek. Megtudtuk ugyanakkor, hogy a megyei könyvtár legrégebbi kötete – egy német nyelvű földrajzi szótár – 1769-ből származik.
Kiderült továbbá, hogy márciussal bezárólag több mint 264 ezer dokumentumot tartanak számon az intézményben, amelyekből 244 ezer könyv. Varga Csilla elmondta, ha tehetik, nem dobják ki a megviselt darabokat sem, igyekeznek szétosztani vidéki iskolák, könyvtárak között.
Látogatásunkkor nyüzsgő gyerekcsoport vonult ki a kicsiknek szánt könyvbirodalomból, ahol a részleg munkatársai avattak be a tevékenységeikbe. Családokat megszólító programokról számoltak be, például a Könyvkalandról, amely során általános iskolásoknak kínálnak ifjúsági regényeket, azok elolvasása után pedig vetélkedőt szerveznek, ahol értékes könyvnyereménnyel gazdagodhatnak. A Mesekerékkel falvakat vonnak be, a Csodalámpával pedig nyári táborokat szerveznek, ahol kézműveskedéssel, játékokkal és főként olvasással fejlődhetnek a gyerekek.
Vannak ugyanakkor állandó jellegű programok, mint a Gyerekkönyvtár, amely minden hétköznap nyitva áll a fiatal olvasók előtt. Ez azonban csak kicsiny része az intézmény családoknak kínált tevékenységeiből, Szonda Szabolcs igazgató szerint ugyanis az intézményben állandóan találkozni gyerekcsoportokkal, akik a dolgozók nagy örömére szívesen látogatnak vissza rendszeresen a könyvtárba.
Az adatbázis építést nagy renddel-gonddal végzik, a felnőtt részleget bemutató Hollanda Andrea szerint mégis vannak buktatók, ugyanis egyre nehezebb témák szerint kategorizálni a könyveket. Igyekeznek arra koncentrálni, hogy könnyedén működjön a visszakeresés, és kiszolgálják az olvasói igényeket, ezért is fontos, hogy az integrált rendszer a lehető legzökkenőmentesebben működjön. Ezért a könyvfeldolgozás és az olvasók adminisztrációja egy felületen működik, egymás erősítve. Mint mondta, akkor működik jól a könyvtár, ha megvan a mozgás, tehát az új példányok beszerzése és az apasztás is hatékonyan működik. Az elavulás leginkább a különböző szakkönyvek, gyorsan fejlődő területek esetében áll fenn, ilyenkor is ritkítják az állományt, ahogyan a kötetek rongálódása esetén is, ami az olvasószolgálat vezetője szerint egyre gyakoribb probléma.
A felnőtt részlegen találni magyar, angol, amerikai, német és skandináv irodalmat, de fellelhető román, francia és olasz is, ugyanakkor szakirodalom is fellelhető. Hollanda Andrea beszélt továbbá a Mozgókönyvtárról, amellyel az idősebbeknek, mozgáskorlátozottaknak kedveznek, akik így könnyedén olvasmányra találhatnak. Ugyanakkor két olvasóklub is van, de rendszeresen szerveznek irodalmi esteket, író-olvasó találkozókat, zenés rendezvényeket is. A könyv útját végigkövető túra a mélyraktárba is elvezetett, ahol korszerű polcrendszeren, méret szerint sorakoznak a könyvek. Végül az olvasóteremben zárult a körbevezetés.
Az eseményen a város polgármestere és alpolgármesterei, megyetanács-elnöke és alelnökei, illetve magyar és román nyelvű tanárok, újságírók, rádiósok, színészek voltak a vendégek, összesen 26-an. Szonda Szabolcs kérdésünkre elmondta, hogy ez volt az első fordított nap a könyvtárban, amelyet önállóan szerveztek, és nagyon reméli, hogy sort keríthetnek még rá. Úgy véli, rendkívül tartalmas napot tudhatnak maguk mögött úgy a vendégek, mint az intézmény munkatársai, akik töretlenül dolgoznak az újabb, interaktív események szervezésén.
A megyei könyvtár ugyanis idén február 15-én ünnepelte fennállásának 50. évfordulóját, ezért egész évben igyekeznek újabb programokkal kedveskedni az olvasóknak. A legközelebbi eseményekről a könyvtár közösségi oldalán értesülhetnek.
Fotó: Farkas Orsolya