Cseh Tamásra emlékeznek a magyar kultúra napján
Rendkívüli előadással ünnepli a magyar kultúra napját a sepsiszentgyörgyi Tamási Áro...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Hagyományos rendezvénye a gombanap a gombászegyesületnek, várják is a tagok, a természetjárók, hogy együtt valami újat tanulhassanak, jó közösségben fedezzenek fel különlegesebb, ritkább példányokat, szedjék tele kosaraikat, majd eszegessenek a gombás finomságokból. A túrát idén Sebestyén Lajos gombaszakértő zenetanár vezette, a közel ötvenfős csapat legfiatalabbika egy hároméves gyerek volt.
Délre a megéhezett gombászókat a múzeumkertben várták, ahol a Park és a Bástya vendéglők által elkészített gombás ételek kerültek terítékre: rántott őzlábgomba, gombás rizs és paprikás, ez utóbbiak csiperkéből. Közben folyt az ilyenkor kötelező programpontnak számító gombakiállítás megrendezése is. Mennyiségileg ugyan nem volt jelentős a nap termése, de mintegy száz fajt sikerült azonosítani, felcímkézni.
A művészet is mindig részét képezte a gombanapnak, most Filip Ignác és fia szórakoztatta a közönséget nemcsak furulyajátékkal, hanem a fúvós hangszerek családjának prezentálásával is. Ezután Zsigmond Győző egyesületi elnök előadását hallgathatták meg a csiperkéről, amely talán a legismertebb a laikusok számára is.
A gombaszakértő azonban sok újdonságot tudott mondani róla. Sokan franciás nevén, sampinyonként emlegetik, mert termesztése Franciaországból terjedt el, ahol ez a név mindközönségesen csak „gombát” jelent. Körülbelül 300 féle csiperkefajt ismer a szakirodalom, legtöbbjük ehető. A vidékünkön ismert fajok májustól novemberig teremnek, de akár otthon, az udvarban vagy a trágyadomb körül is lehet kísérletezni a termesztéssel, gazdasági jelentősége a kétspórás csiperkének van, amelynek termesztése azonban odafigyelést igényel. Olyan kuriózumokat is elárult az előadó, hogy az ízletes csiperke a betont is képes feltörni.
Írásos feljegyzésekben 1584-ben bukkan fel először, Carolus Clusius említi a „csöpörkét”, de a Cseperke női nevet már 1228-ban lejegyezték, sőt akkor igen kedvelt, népszerű név volt, ami egyértelműen jelzi a gomba megbecsülését, elismertségét. Azt bizonyosan kevesen tudják, hogy a népi gyógyászatban száraz köhögés, légzési elégtelenség kezelésére használják, de ha erre lenne is más alternatívájuk, azt jó megjegyezni, hogy a gomba kalapjáról a bőrt nem kell lehúzni elkészítése előtt, mert abban van a legtöbb vitamin.
A rendezvény alatt a Vinczeffy Orsolya és Bartha Zonga múzeumpedagógusok a gyermekeknek tartottak kreatív foglalkozásokat. Közben a László Kálmán Gombászegyesület által kiadott Moeszia folyóiratot, gombás falinaptárt, gombás kártyát és csészét lehetett vásárolni.