Gyárfás-kiállítás a Székely Nemzeti Múzeumban
A magyar kultúra napja a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban sem telik el és...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Köszöntőbeszédében Lezsák Sándor a magyar kormány által támogatott Értékfeltáró Kollégium tevékenységét ismertette. Elmondta, a kezdeményezés eredményeképpen az elmúlt négy évben 18 kollégiumot hoztak létre, ezek keretében a hallgatók, friss diplomások, helytörténészek egy-egy adott tájegységet jártak be, ahol helyi értékeket gyűjtöttek azzal a céllal, hogy a Kárpát-medencei magyar valóságot, közös értékeket dokumentálják, megőrizzék. A több helyszínt és diákot megmozgató kollégium egyik állomását Orbaiszék képezte.
Dr. Pozsony Ferenc, a múzeum vezetője a Kriza János Néprajzi Társaság gondozásában megjelent, illetve a magyar kormány és Magyar Tudományos Akadémia által támogatott kötetet méltatta. Elmondta, a szerző, Szabó Lilla nemrég sikerrel védte meg Debrecenben a doktori disszertációját, és a kötet tulajdonképpen annak szerkesztett változata.
„A Székelyföldön együtt élő nemzetiségek (magyar, román, cigány) kapcsolatait alapvetően átrendezték azok a gyökeres változások, melyek a települések demográfiai, etnikai és gazdasági szerkezetében véghez mentek az elmúlt években. A kötet célja egyrészt ezeknek a változásoknak a széles körű vizsgálata, megjelenítése a három etnikum szintjén…” – olvasható a könyv fülszövegében.
A kötet első fejezete a szóban forgó kutatási terület természeti, kulturális, etnikai és felekezeti kontextusát tárgyalja. Bemutatja, miként működött a székely társadalom, és hogyan színesedett meg etnikailag, felekezetileg Orbaiszék. Nemcsak arról kap képet az olvasó, hogy miként változott meg a három településen az etnikai tér, de Haraly, Páva és Petőfalva természeti erőforrásait is bemutatja. Pozsony különösen értékelendőnek találta, amiért a szerző az etnikai kérdéseket gazdasági oldalról közelítette meg, és munkáját számos táblázattal, grafikonnal, dokumentumértékű fotóval szemléltette.
A rendezvény végén dr. Nyisztor Tinka, aki a kovásznai misére tartó pusztinai és forrófalvi hagyományőrző asszonyokkal tért be a kötetbemutatóra, szólt az egybegyűltekhez. Ezt követően Szabó Lilla kötetéből, illetve a Nyisztor Tinka könyveiből lehetett a helyszínen vásárolni. A kötetbemutatót a pusztinai és forrófalvi asszonyok csángó népdalai tették gazdagabbá, ugyanakkor szőlőlevélbe göngyölt töltikével, a házigazdák pedig kaláccsal és pálinkával kínálták meg a jelenlevőket.