Mit szamit a penz, kozuluk valo.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Már december óta működik a Föld Szint nevű összművészeti tér a sepsiszentgyörgyi Sugás Áruház földszintjén, ahol azóta egymást érik a kiállítások, koncertek, felolvasóestek, performanszok, nyilvános zenekari próbák, rajzórák, irodalmi estek, beszélgetések – mindez a vásárlók, járókelők és eladók között.
„Baráti társaságunkkal azon töprengtünk, hogy mi hiányzik most leginkább Sepsiszentgyörgy kulturális palettájáról. arra következtetésre jutottunk, hogy kiállítófelületek, galériák, múzeumok vannak, persze elférne még több is ezekből, végül a klubtevékenységet fogalmaztuk meg hiányként, illetve egy olyan megnyilvánulási teret, ahol ez működhet” – mesélt a kezdetekről Vetró Baji, aki művészeti mediátorként határozta meg feladatkörét.
Egy jó alapra bátran lehet építeni, ezért is fontos felsorolni, hogy kikre is épül a Föld Szint, mert van köztük színésztől egyetemistáig minden: a kezdeteknél ott bábáskodott Kolumbán Hanna dizájner és Daczó Enikő képzőművész is, ma már a munka java Fekete Zsolt színészre, Simon László, Ilyés Réka, Fazakas Etele, Májai Adrienn (egyetemista) képzőművészekre és a már említett Vetró-Bodoni Barnabásra hárul.
„Amint a terv körvonalazódott, elkezdtük keresni a megfelelő helyet. Néztük az elhagyatott, nem használatos tereket a főtéren, hisz az volt a fő szempont, hogy látható, központi helyen legyen, utcára nyíló stb. Végül Blacky (Fekete Zsolt – szerk. meg.) fedezte fel a Sugás Áruház földszintjén az üres teret, és úgy döntött, felhívja az áruház menedzserét, Szabó Csillát” – avatott be Simon László.
A történet mesébe illően folytatódott, az ügyvezetőnek tetszett az ötlet, a teret teljesen bérmentve a művészekre bízta, azzal az egyetlen feltétellel, hogy tegyék rendbe. December elején már be is költözhettek.
„Nagyon gyorsan pörögtek az események, december 15-én egy teszt rajzórát tartottam a művészetis diákjaimnak az új helyszínen, ez volt az első megmozdulásunk. Az áruház előteréből kisebb üzletek nyílnak, van, amelyik le van választva pulttal, ajtóval, lehúzható rolóval, a mi terünk viszont teljesen nyitott, hogy elérhető legyen, ezzel is azt jelezzük, hogy olyan eseményeket szervezünk, amelyekhez bárki kapcsolódhat, így igyekeztünk bevonni a járókelőket, vásárlókat. A nagy kérdés az volt számunkra, hogy lehet-e kulturális tevékenységet folytatni ilyen közegben? Az elején az arra sétálok meglepődve bámultak, tétováztak, de ez érdeklődő tétovázás volt, aztán elsodortak az események” – vágott bele a sűrűjébe a képzőművész, és csak úgy sorolta az alig egy hónap alatt lezajlott, egymást követő eseményeket. Kápráztass el csoportos kiállítás, zenekari próba a Művészeti és Népfőiskola tanáraival és diákjaival, audiovizuális performansz, linóműhely, Felugró zerge nevű irodalmi este Tamás Dénessel, beszélgetés Nemes Levente színművésszel, tárlatvezetés Korodi Janka színésznővel, rádióműsor, tűzzsonglőr-előadás – és ezzel korántsem teljes a sor.
„Minden annyira új volt számunkra is, hogy menetközben, meglepetésszerűen alakítottuk a programot, így nem is tudtuk népszerűsíteni eseményeinket, a váratlan élményre építettük, ami szerencsénkre bejött. Mivel azt tapasztaltuk, hogy az emberek nem ismerik a saját művészeiket, alkotóikat, ezért a helyi erők kerültek a rendezvényeink fókuszába” – mondta Baji. – „A december jól alakult, nagyon izmosra sikerült, úgy érzem, ebből az energiatöbbletből tudunk tovább dolgozni. A feltöltődésre szükségünk van, hiszen ez egy önkéntes projekt, ami azt jelenti, mindenki a munkája, családja mellett vállalta és végzi teljes erőbedobással.”
Az idei év változásokat is hoz a Föld Szint háza táján. Az első és legfontosabb az, hogy költözniük kell. Szerencse, nem messze, csak szintet lépnek. Ugyanis az áruház alapszabályzatában az áll, hogy csak profitot termelő cég bérelhet a földszinten helyet, de az áruház menedzsere annyira megkedvelte a csapatot, hogy a harmadik emeleten biztosított számukra új teret ugyanazon feltételekkel, mint korábban.
A harmadik emeletre költöző Föld Szint január 27-én 17 órától tartja záróeseményét, amelyen időrendi sorrendben levetítik az eddigi tevékenységeikről készült fotó- és videóanyagot, várják mindazokat, akik részesei voltak az elmúlt másfél hónapnak, és azokat is, akik kíváncsiak, miről is szólt az eddigi történet, illetve merre alakul. Mert hétfőtől már az új helyen folytatják.
„Nemcsak a helyszín változik, mi nyitott műhelyként határoztuk meg magunkat, ahhoz, hogy ez működhessen, most nagyobb hangsúlyt kell fektessünk a programjaink népszerűsítésére, hiszen már nem leszünk úgymond szem előtt, nem fog csak úgy betévedni a közönség, azt nekünk kell bevonzanunk” –részletezte Simon László.
Vetró Baji örömmel újságolta, hogy érkezett egy megkeresés a városházától, Vargha Fruzsina alpolgármester részéről, illetve Gáj Nándortól, a Művészeti és Népiskola vezetőjétől, mindketten szívügyüknek tekintik ezt a kezdeményezést, és támogatásukról biztosították őket.
„Folynak a tárgyalások, kértek tőlünk egy listát, hogy mire lenne szükségünk a folyamatos működéshez, ezt elkészítettük. A legfontosabb az, hogy az önkéntes munkánkat szolgáltatássá alakítsuk, jelzem, ez nem azt jelenti, hogy a részvevőktől, a közönségtől akarunk pénzt kérni. Az egész kezdeményezés azon alapult, hogy mi megterveztük és meg is csináltuk, soha senkitől nem kértünk semmit, ellenben kaptunk rengeteg támogatást, biztatást és felajánlást, ami erőt ad” – zárta a beszélgetést Vetró Baji.
Fotográfia és művészet
Ma, január 26-án 16 órától a Föld Szint közösségi téren Fotográfia és művészet címmel szervez kerekasztal-beszélgetést a Művészeti és Népiskola. A meghívott Kovács László Attila fotóművész, a Magyar Fotóművészek Világszövetségének (MFVSZ) tagja, akivel Huszár Szilamér MFVSZ-tag, a Művészeti és Népiskola fotószakkörének oktatója beszélget többek között olyan témákról, mitől válhat egy fénykép művészeti alkotássá? Jelen társadalmi berendezkedésünk szerint milyen a képzőművészet és a fotográfia kapcsolata?
Mit szamit a penz, kozuluk valo.
Lassan egy valamirevaló mesterember sem marad a városban, de ez nem aggasztó, úgy látom helyüket átveszik a,, művészek”. Ezen az úton haladunk… Apropó utak, járdák!
Valaki kellene szóljon a kislánynak, hogy Szentgyörgy egy megközelítőleg 50 ezres város, nem egy babazsúrszervező cég. Itt infrastrukturális, szociális, úgy általában megélhetési problémák vannak… Azokat kellene hamarabb orvosolni, hiába képzeljük magunkat Londonnak, New Yorknak, akár Kolozsvárnak. Kell a szellemi kenyér is, de egyszer legyen mindenkinek rendes kenyér az asztalán!
Függetlenül attól, hogy tetszik-e vagy sem Fruzsina, ha egy alpolgármesternek (vagy bárkinek) azt a feladatok adták neki, hogy a fiatalokkal és a művészetekkel foglalkozzon, mert ez a képzettsége, akkor hadd ne legyen baj, ha pont azzal foglalkozik és nem mással. Mert ha pénzügyekkel, infrastruktúrával, stb. kezdene foglalkozni, akkor simán rá lehetne majd húzni a vizes lepedőt, hogy miért veri bele az orrát olyanba amihez nem ért.
Mind muveszek leszunk egy par ev mulva 🙂
Azok. Életművészek, s a fő számunk a kengurutánc lesz,az hogy tudunk üres zsebbel ugrálni.
A rohej, hogy ezek az un. muveszek meg meg is vetik azokat, akik nem latnak at a muveszetukon.
A kislany tenyleg nagyon el van tevedve, de altalaban a muveszek nem a legnagyobb rendszereto, hazias emberek, tapasztalatbol mondom.
Ugy latszik, a Guzsajas jatszohaz mar nem eleg nekik.
Tulajdonképpen ki választotta meg Vargha Fruzsinát alpolgármesternek?
A városi tanács vagyis közvetve az emberek.
Igy van.De vajon ki javasolta oda és ki futtatta és miért?Érdemes ezen elgondolkozni.
Valamikor a Sugás áruházban dolgoztam, akkor még a tartó oszlopokat és az elválasztó falakat is beleszámították a bérbe. Ez akkor derült ki amikor felmértük az üzlet hasznos területet és kevesebb volt mint a szerződésben. Mind a két elválasztó falnak a fele vastagsága ki volt számlázva.
Szüntessék máá eccee meg aszt a kúltúrát! Legyen csipsz meg csikiser, haggyon Fruzsi békében. Ja meg olcsó cigi. A nép nevében, keziccsókolom.
Van fogalmad mit jelent egy ekkora városban alpolgármesternek lenni? Nem mesét kell olvasni a népnek!
Csak éppen nem érdemei nyomán került oda. Ez nem tetszik sok embernek.
Akkor monnyon le, ha csak megbizott.
Mond egy embert az egesz bagázsból, aki az érdemei után került oda.
olyan nehéz nem lehet, ha egy fruskára bízták.
Magik,kedves névtelen hozzászólók,kapnak egy harcias-vastaglábu Petőfi szobrot,s akkor belenyugszanak a kultúrába…es
A helyszíntől alig pár méterre lassan járhatatlanok a piskótákkal kikövezett járdák, a kanálisfödők billegnek az egész környéken. A kultúra rendben van, de kellene legyen egy sorrend, hogy mire szórjuk a pénzt! Fruzsi még sokba fog kerülni az udemerének!