Cseh Tamásra emlékeznek a magyar kultúra napján
Rendkívüli előadással ünnepli a magyar kultúra napját a sepsiszentgyörgyi Tamási Áro...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az egyik Gyimes-völgyi adatközlő mindezt a következőképpen mesélte el Bosnyák Sándor néprajzi gyűjtőnek: „Örökké érdeklődött a többi szentektől Illés, hogy mondják meg, mikor lesz az ő nevenapja, hogy ő lőjön. De a többi szentek eltagadták, de azért méges ő tájékozódik, vaj előbb, vaj utóbb, de tennap eltalálta, mert jókat lőtt.” Nos, amikor „lőtt”, Csíkdelnén azt mondták, zörög az Illés szekere, máshol úgy vélték, Illés próféta megy egy tüzes szekérrel. A moldvai Pusztinán azt is tudták, hogy ilyenkor lövi az ördögöt, és ahová az ördög száll, oda lő. Igaz – tették hozzá –, Illés prófétának csak az egyik keze jó; ha mindkét keze jó lenne, talán még a világot is elpusztítaná.
Illés vagy Éliás ószövetségi próféta volt a Kr. e. 9. században Izraelben, ahol az isteni akarat közvetítőjeként lépett fel. Miután a királyi háznak sötét jövendőt merészelt jósolni, többször is menekülni kényszerült. Amikor hatalmát – és csodatevő palástját – átadta Elizeus prófétának, tüzes lovak ragadták el tüzes szekéren – ez utóbbi azonosul a dörgéssel és a villámlással a nép tudatában.
A Gyimesekben erre is megvan a magyarázat: „Mi azt tudjuk, Illés próféta, ő csinálja ezeket, ő dörget és hajt a kocsijával, s akkor van menndörgés. S villámlás akkor van, amikor csap le a lovára az ostorral, s szikrát vet az ostor csapása. Így hallottam, hogy tüzes ostora van, s ő amikor a lovára csap le, akkor csap le a villám” – mesélte egy bánpataki férfi Magyar Zoltánnak. A tüzes szekérről még annyit, hogy Héliosz görög napisten is ilyen járművel utazott, ezért sokan a mi prófétánkkal hozzák rokonságba.
KAPCSOLÓDÓ ANYAG
https://szekelyhon.ro/aktualis/ha-illes-napjan-nagy-az-egzenges
Sóvidéken Ilyés napjaként tarják számon, főleg a reformátusok és az unitáriusok, akik napján régen nem mentek ki a mezőre. „Úgy tartották, hogy az e napi gyakori vihar, villámlás kárt tehet az emberben, állatban. Hiedelemmondákká szerveződő eseteket mesélnek arról, hogy a mezőn dolgozókat a villám odaütötte” – írja Barabás László.
Hasonló szerencsétlenségre természetesen a Gyimesekben is tudnak példákat sorolni. „Történt olyan, hogy azon a napon rakott egy nagy szénakazlat egy ember. No jó idő vót, megcsinálta, s amikor vége lett a szénacsinálásnak, akkor egy kicsi felhő eléjött, s porig égett a széna. Tüzes villám belécsapott” – jegyezte le Magyar Zoltán Sántateleken.
E jeles nap időjárásából messzemenő következetéseket is levontak. Csíkszéken például azt tartották, ha Szent Illés napján megdurran, akkor lehull a mogyoró, Székelykevén úgy vélték, az Illés-napi eső miatt lyukas mogyoró és dió terem. A moldvai Forrófalván inkább attól tartottak: ha durrog, elveri a jég a mezőt. Parajdon az aratást féltették, mondván, „ha Ilyéskor esik, hat hétig reá tart.” Erre utalnak az alábbi sóvidéki rigmusok is: Ilyés ha derült, a nyár sikerült! Ilyés ha álmos, csöndes aratást hoz. Ilyés napi fergeteg könnyen bajt is szerezhet! Persze, az aratás sem mindig okozott gondot ilyenkor: van olyan hely a Kárpát-medencében– és ezt elsősorban a globális felmelegedés miatt aggódók megnyugtatására jegyezzük meg –, ahol 1328 januárjában virágoztak a fák, áprilisban a szőlőtőkék, május 22-én arattak, és július 25-én szüreteltek!
Az Illés-kultusz főleg a balkáni népek körében virágzik, különösen a délszlávoknál örvend különös tiszteletnek, Boszniában például a patrónusukként tisztelik. Így az sem véletlen, hogy napja az erdélyi román pásztorközösségek legnagyobb nyári ünnepe. „A románok ezt a nyári jeles napot templomi istentisztelettel nyitották, majd utána három napig tartó zenés, táncos mulatsággal folytatták az ünnepséget. A juhtartó gazdák és pásztoraik már kora tavasszal megegyeztek abban, hogy a nagyobb juhászlegények Illés napján leereszkedhetnek havasi legelőikről a völgységi falvakba. Az eladósorban lévő lányok a háromnapos táncmulatság idején mindennap újabb és újabb ruhában jelentek meg. A nagyobb juhászlegények e háromnapos ünnepség végére általában párt választottak, s a kiszemelt lányt rendszerint el is jegyezték, s azután újra visszamentek a havasi pásztorszállásra” – olvashatjuk Pozsony Ferencnél.
Szent Ilie napján
Zajzon vize partján,
Oláh lányok, magyar lányok
– Piros rózsák, tulipánok –
Vidám táncra keltek;
Karcsú ifjak örömére,
Pántlikát viseltek.
Szent Ilie napján,
Zajzon vize partján
Sírnak immár a szép lányok,
Rajtok csaptak a tatárok;
Jaj, kínságos élet!
Korbáccsal űzik rabságba
Azt a sok szépséget.
Bodzánál a határ,
Ott megáll a tatár;
Sima réten, zöld lapályon,
A sok szép lány táncot járjon.
Jaj, azt sírva járták,
Tánc után a vad tatárok
Őket meggyalázták. (…)
(A „népkölteményt” Orbán Balázs közli A Székelyföld leírása című művében, a bodzavidéki Leánymező ismertetésénél)
A Kovászna városához tartozó Vajnafalva románjai 1974-ig egyszerűen csak „szentilléseztek” ezen a napon, azóta viszont Nedeia Mocănească néven fut a csinnadrattájuk. Ezt juhászlakodalomként szokás a magyar sajtóban emlegetni, bár a „nedelye” 1533-ban még „évi vásár” értelemben fordul elő egy erdélyi oklevélben. Idén a fürdővendégek körében is közkedvelt ünnepséget már június 16-án, vasárnap megtartották a Tündérvölgyben, nehogy kifussanak a bűvköréből.
De magyarok is több helyen ünnepelnek: a Kovászna megyei Sepsiillyefalván például az Illéshez legközelebb eső hétvégén tartják az Illés-napokat. Ő volt ugyanis a település fölött emelkedő magaslaton álló – ma református – templomának középkori védőszentje.
A július 22–23-án esedékes 24. Illés-napok programja
Július 22., szombat:
8:30 VI. Illés-kupa – minifoci-bajnokság / futballpálya
18:30 A minifoci-bajnokság díjkiosztója / futballpálya
19:00 Dénes Dorottya, Sebestyén Lázár Regina: Bánat nélkül – hangverseny / református vártemplom
21:00 Tomy-utcabál / futballpálya
Július 23., vasárnap:
8:00 Lovas ébresztő
11:00 Ünnepi istentisztelet és az új ravatalozóház felavatása / református vártemplom
14:00 Autó-kiállítás a Retromobil Club Romania szervezésében / futballpálya
14:30 Lovas ügyességi vetélkedő / futballpálya
14:30 A Tekergő együttes koncertje / jurta
15:00 Mocanu Erika műsora / színpad
16:00 A Szi@ formáció néptánc-előadása / színpad
16:00 Kovács István: A kiskakas gyémánt félkrajcárja – bábszínházi előadás / jurta
16:30 Szávuly Balázs koncertje / színpad
17:00 Játékok, kézműves foglalkozások gyerekeknek / jurta
17:30 Pittyes2es és Gyufa / színpad
19:00 Insect-koncert / színpad
20:30 Tombolasorsolás / színpad
21:00 Dreamflow-koncert / színpad
Na hja… 120 euróm bánta volna ,hogyha ma nem mentem volna mezőre …