Gyárfás István a Jazz Bisztróban
A Gyárfás István Trió zenél november 16-án este 7 órától a kézdivásárhelyi Jazz Bisz...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Elöljáróban a szakember néhány globális problémára világított rá: például arra, hogy a bioszférát illetően az emberiség már túllépte a kockázati határt a fejlődésben, mezőgazdasági termelésre több terület ugyanis már nem áll rendelkezésünkre a Földön, s mint említette, ezeket a tényeket Erdővidéken sem lehet figyelmen kívül hagyni, hiszen a világméretű problémák itt is éreztetik hatásukat. Hiába, hogy Erdővidék elszigetelt térség: a fajok száma helyileg is csökken, és hiába a mezőgazdaság modernizálása, a megművelt területek nagysága is apadóban.
Az előadó górcső alá vette az elmúlt 100 év mezőgazdasági szempontból jól ismert korszakait, melyek vetületében az 1900–1945 közötti időszakot a hagyományos gazdálkodás, az 1945–1990 közöttit a gépesítés időszakának nevezte. Ezután viszont szerinte egy tízéves, ún. törvény nélküli időszak következett, a 2007-es EU-csatlakozás után pedig a mezőgazdasági szektor ugyan európai támogatásban is részesült, ám „ezt a támogatást sokan nem a megmunkált területre fordították vissza” – vélekedett.
Ilyen előzmények után az Erdővidéken és Aranyosszéken is elvégzett kutatások eredményeit összegezve megtudhattuk, hogy az embereknek „már nincs amiért szeretniük a földet, úgy, mint régen”, azt 90%-ban azok dolgozzák meg, akiknek gépjük van. Eluralkodott ezen a területen is a kapitalista-materialista világszemlélet, a pénz hajtja az embereket, ha jövedelem nincs, akkor eladják földjeiket, nem egyszer áron alul. Régebb sokan érzelmi kötődésből is ragaszkodtak a földjeikhez, ma már ez nincs így, de akkor mégis mit lehet tenni? – tette fel a kérdést az előadó.
Mint fogalmazott, több kitörési pont is van. Elsőként említette az érdekeltek erősebb összefogását, azt, hogy mindnyájan akarják a jó irányba történő változást. A helyi, közösségi összefogás, a civil szervezetek erősebb megnyilvánulása is csak segíthet a dolgokon, nem utolsó sorban pedig a mentalitásváltás is jót tehet a környezettel való kapcsolatunknak. A környezettudatos neveléshez csak az iskola nem elég, a fenntarthatóság szellemében pedig teret kell engedni a gazdasági tőkének is – mondta Balázsi Ágnes.