Marilyn Monroe székely felfedezőjére emlékeznek
A ki tudja hány férfi fantáziáját megmozgató Marilyn Monroe-ról bizonyára sokan hall...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A zabolai múzeum virágdíszes fatárgyainak (ládáknak, tékáknak, kendőszegeknek, sótartóknak, székeknek, padoknak) jelentős részét még az 1970-es években gyűjtötték össze Zabolán, elevenítette fel Pozsony Ferenc a kiállítás létrejötte kapcsán. Az anyag java része zabolai és orbaiszéki festett ládákból áll, majd fokozatosan és tudatosan bővítették azokat orbai-, csík- és udvarhelyszéki, valamint erdővidéki példányokkal. A súlyosabban károsodott bútordarabokat Domokos Levente fiátfalvi restaurátor állította helyre, keltette újra életre nagy szakértelemmel az elmúlt három évben. A bútorok restaurálását, a hiányzó ritka darabok vásárlását a budapesti Bethlen Gábor Alap támogatása tette lehetővé.
A tárlatot értékes 19. század eleji hozománylevelek, régi székelyföldi lakásokról készített képek teszik szemléletesebbé. A kiállított bútorok között külön színfoltot képviselnek azok a tékák, melyek a második világháború végéig a zabolai gróf Mikes család gyűjteményeihez tartoztak, majd egészen napjainkig a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban őrizték azokat.
Haszmann Pál Péter megnyitóbeszédében kiemelte: a festett bútorokra megannyi stílusirányzat hat, a Nyugat-Európa virágos reneszánszától a barokkon át az új klasszicistáig minden visszaköszön, sőt az építészeti emlékek gyönyörű szép boltozatait, pilléreit is beépítették a díszítménybe, de ugyanakkor számos, ősi hit- és hiedelemvilágunkban gyökerező motívumot is őriz a rajtuk levő jelképanyag. A székelyföldi festett bútorok folyamatos gazdagodását elősegítették a közeli királyföldi szász urbánus központokban (Brassóban, Kőhalmon, Segesvárt) és a székely mezővárosokban (Kézdivásárhelyen, Udvarhelyen) működő céhes kézművesek, festőasztalosok míves alkotásai is.
Díszítőmotívumaik, színviláguk számos termékenységre, nőiségre utaló elemet is tartalmaznak. A festett bútorok voltaképp Székelyföld régi vizuális jel- és nyelvvilágának sajátos hordozói, megörökítői. A férjhez készülő lányok és fiatal menyecskék legféltettebb bútordarabja a különböző virágokkal ékesített, tulipános hozományos láda volt egészen a 20. század közepéig, melyet rendszerint nemzedékről nemzedékre adtak tovább.
Haszmann Pál azt javasolta, hogy a vándorbölcső-programhoz hasonlóan indítani kéne a Kárpát-hazában egy, a székely festett hozományos ládát célzó mozgalmat