Marilyn Monroe székely felfedezőjére emlékeznek
A ki tudja hány férfi fantáziáját megmozgató Marilyn Monroe-ról bizonyára sokan hall...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Lőrinczi azzal motiválja a gyerekeket a történelemben való elmélyülésre, hogy ponttal jutalmazza, ha valaki valamilyen relikviát, a tanultakhoz kapcsolódó tárgyat visz be az órára. Így került a kezébe egy maroknyi, az I. világháborúból származó képeslap is egy ötödikes gyermektől, amelynek nyomába eredve Kökösből sikerült megszerezni a 622 darabból álló gyűjteményt Demeter Annuska leszármazottaitól. A kökösi lánynak 23 azonosított udvarlójától származnak a háborús képeslapok, melyek között propagandacélúak, de ünnepi üdvözletek is szerepelnek.
– Azzal az illúzióval élünk, hogy a történelem egy megfakult, szépiaszínű fénykép, pedig vérbő és sokdimenziós, mint a jelen, melyet megélünk – mondta bevezetésképpen Kovács István lelkész. – Emberekkel, érzelmekkel, hazavágyódással találkozhatunk, így elevenedik meg ez a sok mozaikból összetevődő történelem, mely meghív egy pillanatra.
Lőrinczi Dénes ezek után röviden a képeslap történetéről is beszélt, mely nagyon hamar népszerűvé vált, majd a képeslapok tartalmára alapozva nyújtott betekintést a kor udvarlási erkölcsébe és a háború azokon megjelenő képére. Mint elmondta, a bakák a sablonszövegeken túl alig írtak valamit a lapokra, a válasz megköszönése, a címzett hogyléte felől érdeklődtek, üdvözölték az otthoniakat, a hozzátartozókat, ha mégis volt valami – a mai korhoz mérten nagyon visszafogottnak, de akkor mégis merésznek tűnő közlendőjük –, azt a bélyeg helyére írták. Így Annuska képeslapjai között is vannak olyanok, amelyekről ő lekaparta a bélyeget, az alatta lévő tartalomra lévén kíváncsi.
A gyűjtemény eredeti tulajdonosának történetéhez hozzátartozik, hogy Demeter Annuska – akit udvarlói Nusikának becéztek – ortodox vallású volt, a háború végeztével Dumitru Anára módosította nevét, míg férjhez nem ment Illés Dávidhoz.
Mondandója zárásaként Lőrinczi Dénes meghatódva mondott köszönetet támogatóinak, akik lehetővé tették, hogy a képeslapok nyomatait tematikusan csoportosítva kiállítsa. Magyarázatait István Ildikó színesítette az alkalomhoz illő, többnyire szomorú bakanóták és szerelmes népdalok eléneklésével.