Bérletrendszer helyett ajándékutalványok Sepsiszentgyörgyön
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színháznál jó pár évvel ezelőtt megszüntették a bérletrendszert.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az épület megálmodója Gazda József, a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület elnöke volt. Kérdésünkre elmondta, a keletkutató szülőfaluja mellett, ahol emlékház és emlékmúzeum is található, szerette volna, ha Kovásznán lenne egy épület, ahol Csoma hagyatékát megfelelő módon tudják a nagyközönség elé tárni. Érvelése szerint, mivel a városban évente több tízezer turista fordul meg, bizonyára az ő érdeklődésüket is felkeltené a keletkutatóval foglalkozó múzeum és dokumentációs központ.
A tervet 27 éve dédelgeti Gazda József, és akkoriba fel is vette a kapcsolatot Makovecz Imrével, hogy készítse el az épület tervrajzát, melyet végül annak tanítványa, Csernyus Lőrinc alkotott meg. A múzeum a Piliske utcában épülne fel Kovásznán.
Gazda felidézte, a kezdeti lelkesedést nagy csalódás követte, ugyanis az építkezéshez szükséges anyagiakat téglajegyek áruba bocsátásával szerették volna előteremteni, ám azoknak nem volt akkora keletje, mint remélték.
– Akkoriban tartották a Magyarok Világkongresszusát, mi pedig, tudva, hogy 45 ország is képviselteti magát az eseményen, áruba bocsátottuk a jegyeket. Sajnos csak 17-et sikerült értékesítenünk – idézte fel szomorú tapasztalatát Gazda József.
A kudarc azonban nem szegte kedvét, mert a rákövetkező években az ország határain belül is igyekezett eladni a téglajegyeket, ám csak közel száz darabnak került gazdája. Ez a pénz pedig kevésnek biznyult a múzeum megépítésére, így azt az összeget alapanyag-beszerzésre, valamint a csomakőrösi emlékházra fordították.
Tényleges előrelépés tavaly történt, amikor Lezsák Sándor magyar országgyűlési képviselő és az általa vezetett Lakiteleki Népfőiskola tagjai Kovásznára látogattak, hogy egy Orbiaszéket bemutató értékfeltárást végezzenek, s amihez Gazda József segítségét is kérték. Egy beszélgetés során Gazda elmesélte a fel nem épült múzeum történetét. Akkoriban Lezsák, az ügy fontosságát látva ígéretet tett, hogy lehetőségei szerint segíteni fogja a terv megvalósulását.
Így történt, hogy tavaly december végén az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a tervezői igényeket figyelembe véve 214 millió forintot adományozott a Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesületnek. A papírmunka lebonyolítása nemrég Magyarországon zajlott, ahova Gyerő József kovásznai polgármester kísérte el Gazdát. A pénz azóta már az egyesület számlájára került.
A Kőrösi Csoma Sándor-emlékmúzeum és dokumentációs központ a keletkutatóhoz kapcsolódó emléktárgyakat hivatott kiállítani, illetve a Kőrösi hagyatékának másolatait vagy akár eredeti példányait szemlélhetik az érdeklődők. A tervek szerint idén megkezdik az építkezést, és jövő év végére be is fejeznék, hogy majd a 2022 áprilisában megtartandó Csoma-napokon ünnepélyes keretek közepette átadhassák.