Gyárfás-kiállítás a Székely Nemzeti Múzeumban
A magyar kultúra napja a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban sem telik el és...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Hogyan jönnek létre a méhészeti termékek, mit jelentenek a növényeknek ezek a termékek? Hát a beporzóknak? És hogyan szolgálják az embert a kaptártermékek? – ezeket a kérdéseket járta körül a Tudástárban Tófalvi Melinda, PhD méhész, aki családjával immár 30 éve méhészkedik Korondon, tizenkét éve főállású méhészként méhanyaneveléssel foglalkozik.
– A méhek energetikai tápanyaga a nektár, amit a virágok kínálnak. A fehérje eredetű táplálékukat a méhkenyérré alakított virágpor szolgálja, az egészségüket a propolisszal védik, ezen kívül csupán vízre van még szükségük. Az egész táplálkozásuk, életük a virágon alapszik – részletezte a méhész, kifejtve, hogy a virágoknak ugyanennyire szükségük van a méhekre, hiszen ők azok, akik a beporzást elvégzik, akik a szaporodásukért felelősek.
– Virágzáskor a növény fejlődése leáll. Addig megvalósította önmagát, kikelt, kicsírázott, felnőtt, és most készen áll arra, hogy ő is hátrahagyja az utódait. Ezt pedig rábízza a beporzó rovarokra. A földön lévő virágos növények beporzása 85%-ban a méheken múlik. Rengetegféle beporzó van, de mégis a zömét a méhecskék végzik – fejtette ki Tófalvi.
Kölcsönös bizalom, kölcsönös szolgálat, kölcsönös öröm jellemzi tehát a virágok és méhek kapcsolatát. Azért annyira különlegesek a méhek a beporzásban, és annyira fontosak a virágoknak, mert elköteleződnek, hűek a virághoz.
– Ha egy méhecske kirepül a kaptárból, és rászáll egy almavirágra, akkor ameddig a környezetében létezik almavirág, addig más virágra nem fog rászállni. Ez pedig hihetetlenül fontos a növényeknek, hiszen, ha az ibolyára szállna, akkor abból nem lenne kicsi alma. Ezért ők az alapvető beporzók. Így együtt, egymásnak ajándékozva évmilliókat, együtt fejlődve valóságos részévé váltak egymásnak – hangsúlyozta.
Fontos továbbá megjegyezni, hogy a mézelő növényeink mind-mind gyógynövények is egyben. A mi vidékünk pedig a gyógynövények bölcsője.
– Tudjuk nagyon sok termékről, mindegy, hogy Európa melyik részén vesszük, mert ugyanolyan a színe, az íze, az állaga. A méhészeti termékek nem ilyenek. Minden méhcsalád mézének más-más íze van. Ha ugyanolyan ízű lesz az a méz, amit Korondon gyűjtenek a méhek, mint amit Kézdivásárhelyen, akkor nagyon nagy baj van. Hiszen mindenhol másak a növények, más az illatjuk, aromájuk, színük – mondta Tófalvi, hozzátéve, hogy a méhészeti termékek bizalmi termékek, meg kell bízni a méhészben.