Mozgalmas november elé néz az Udvartér Színház
Mozgalmas november elé néz a kézdivásárhelyi Udvartér Színház: újabb bemutatóval jel...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Egyrészt az erdélyi népélet ősi rétegét villantja fel benne a költő, olyat, amelynek megtapasztalásáért és tudományos feltárásáért a nyugati világ tudósai a múlt század közepén például a szomorú trópusokat kellett, hogy felkeressék, költőnknek viszont mindössze (!) saját gyermekkorába kellett visszatekintenie, hogy – mondhatni – a természettel együttműködő közösségek és népek világát egy versnyi időre megidézhesse.
Másrészt az előadott történetből kitűnik, hogy unoka és nagyapa között eszményi volt a kapcsolat, ami az együtt töltött idő minőségét, tartalommal való telítettségét illeti. Utóbbi egy zord téli estén a meleget sugárzó kemence mellett törökbúzát fejtett, közben mesélt az unokájának, s egy-egy csutkát feléje dobott, a fiú meg tornyot rakott belőlük. A lázas gyermeki munkálkodást már-már siker koronázná, amikor egy újabb odadobott csutka nyomán összeomlik a torony. Düh, majd lelki összeomlás vesz erőt az unokán, vigaszt pedig kitől nyerhet, ha nem a nagyapától?
Nyilvánvaló, hogy hajdan sok mindenben egyek voltak a különböző nemzedékek képviselői. Az idős ember bölcsességére pedig éppen olyankor számíthatott a gyermek, amikor kudarc érte, s így erőt kapott az újrakezdéshez. A bölcsesség meg úgy szól, ezúttal a költő megfogalmazásában, hogy tulajdonképpen az egész élet építéssel telik el, de hogy ki-ki a maga tornyát betetőzhetné, az eleve lehetetlen, hiszen „vágyaink még feljebb hágnak”. Ugyanakkor, mivel a csutkák megvannak, újra lehet rakni a tornyot. (Ez az emlék különben mint a csuszajáték bemutatása helyet kapott Horváth Istvánnak a szülőfalujáról készült, 1971-ben megjelent monográfiájában, írói falurajzában, a Magyarózdi toronyaljában is!)
Végül az intelem is a nagyapa részéről hangzik el – „amit nem kezdhetsz el újra, csak azt szabad megsiratni!” –, s maga a versben elbeszélt történet is ezt támasztja alá, minthogy az unoka tényleg újra felrakja a tornyot…
Horváth István verse remekmű. Úgy vélem, igazi „hozadéka” az lehetne – úgy általában – a remekműveknek, ha életünk művelésébe, helyes alakításába – úgymond – bele tudnának szólni. Több, mint meggondolandó ugyanis, amit a reneszánsz bölcselő, Montaigne jelentett ki, hogy tudniillik „legnagyobb és legdicsőbb remekművünk a helyes élet.”