Gyárfás-kiállítás a Székely Nemzeti Múzeumban
A magyar kultúra napja a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban sem telik el és...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Marosvásárhelyen induló hároméves alapképzésre a sepsiszentgyörgyi, csíkszeredai, székelyudvarhelyi és marosvásárhelyi hivatásos néptáncegyüttesek 36 felsőfokú végzettséggel nem rendelkező tagja, a nyíregyházi képzésre a nagyváradi hivatásos néptáncegyüttes kilenc tagja iratkozott be.
Bolvári-Takács Gábor, a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora a magyar közmédiának a sajtótájékoztató után elmondta: az erdélyi hivatásos néptáncosok a számukra szervezett egyszeri képzés végén a táncos és próbavezető alapszak néptánc szakirányának a képesítését szerezhetik meg. Ezzel a diplomával Romániában felsőfokú végzettségű besorolásba kerülnek, és a jelenleginél lényegesen kedvezőbb javadalmazásban részesülhetnek. A rektor hozzátette: az alapképzés után arra is lehetőségük nyílik, hogy mester képzésre jelentkezzenek, és az ott szerzett diplomával néptáncot oktassanak.
A Marosvásárhelyen elindított képzés rendjét úgy állítják össze, hogy ne zavarja a táncegyüttesek programját: hallgatóinak havonta egy háromnapos intenzív kurzuson kell részt venniük. A képzés egyes elméleti általános műveltségi tárgyait a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) tanárai tartják. Tonk Márton, a Sapientia szenátusának elnöke elmondta: az erdélyi egyetem azt is feladatának tekinti, hogy „letelepítse” ezt az oktatást Kolozsváron. Ehhez benyújtották az illetékes román hivatalba az akkreditációs iratcsomót, és azt remélik, hogy 2020 őszén elindíthatják a képzést.
Barabási Attila Csaba, a Maros Népi Együttes igazgatója kijelentette: történelmet írnak a marosvásárhelyi kihelyezett képzés elindításával, hiszen ez szakmailag megalapozza az erdélyi néptáncos világot. Úgy vélte: a képzés által megszerezhető diploma biztonságot is ad az erdélyi hivatásos néptáncosoknak. Megteremti ugyanis annak az alapját, hogy a táncos karrier után szakképzett pedagógusként, táncoktatóként folytassák hivatásukat.
Romániában jelenleg a bukaresti, a jászvásári és a marosvásárhelyi egyetemeken lehet koreográfusi diplomát szerezni, de a táncoktatással foglalkozó egyetemek egyike sem helyezi a hagyományos néptáncra a hangsúlyt.
(MTI)