Tíz éve keresik a kincset
Többek között táncház, koncert és látványos gálaműsor várja az érdeklődőket december...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A riportfilmben Fórika Balázs, a kantai katolikus templom kántor-tanára beszél Kolonits István életútjáról és munkásságának jelentőségéről. Az 1826-ban született Kolonits már húszévesen a híres orgonaépítő Bárány Lajos mellett segédkezett, és bár már korábban is épített Erdélyben orgonákat, házasságkötése után Kézdivásárhelyen (1861) telepedett le, amire az is ösztönözhette, hogy a céhes városban az orgonaépítésben szerephez jutó minden más társszakma képviselőit (szűcsöket, fuvarosokat, asztalosokat, kovácsokat) megtalálta. Abban a korban sok, főképp francia technikai találmány honosodott meg a hazai orgonaépítészetben, például a mechanikus traktúra helyett (amelyben vékony falécek segítségével emelték meg a sípokat) teret nyert a pneumatikus traktúra, később az áram bevezetésével már az elektromechanikus változatokat is bevezették, de Kolonits inkább maradt a külső körülményektől legfüggetlenebb mechanikus megoldásnál, ennek is köszönhető, hogy sok orgonája máig is működik. Ilyen többek között a kézdivásárhelyi református templomban levő is, a környéken a legnagyobb a Kolonits által építettek között, de a riportfilmben feltűnik a köpeci hangszer is.
Málnás is büszkélkedhet eggyel, és a filmből megtudhatjuk azt is, hogy Brassó, Hargita, Maros, Fehér, Szilágy, Máramaros megyékben is van a híres mester által épített 199 példányból néhány, sőt még Bukarestben és Moldvában is. Megyénkben többek között az árkosi unitárius templomban és a nyujtódi plébániatemplomban van még szakszerűen felújított hangszere Kolonitsnak, de Esztelneken, Bereckben és más helységekben is őrzik.
A művelődési központ munkatársai által készített alkotás bepillantást enged a pécskai Botka Attila orgonajavító mester munkájába is, akit Erdélyben számos helyre meghívnak karbantartani a régi orgonákat, e célból Erdővidéken is visszatérő vendég.
A Művelődési Központ riportfilmjének a közeljövőben a folytatása is elkészül, hiszen a cél az, hogy Kolonits teljes munkásságát bemutassák a nagyközönségnek, ezáltal tudatosítva az ő nevét hordozó orgonákkal rendelkező egyházközségekben azok szellemi-történelmi értékét. A mester munkássága tavaly az Erdélyi értéktár része lett, és remélhetőleg hamarosan a Magyar Értéktárba is bejegyeztetik.