Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Női szerzők az élen

Női szerzők az élen Kultúra

A kézdivásárhelyi Báró Wesselényi Miklós Városi Könyvtárból tavaly szép számmal kölcsönöztek könyveket, derült ki a Vántsa Judit intézményvezetővel folytatott évértékelő beszélgetésből.

– Bár nagyobb rendezvényeknek nem adhattunk helyet, 2021 egy jó év volt – jegyezte meg Ván-tsa Judit, hozzátéve: – Olvasás szempontjából jó évet zártunk, a könyvtárlátogatók száma meghaladta a 22.300-at, és a beiratkozott olvasók száma a 2650-et, közöttük több mint 1700 aktív olvasóval. Ez 16 százalékkal magasabb a 2020-as, illetve 6 százalékkal a 2019-es évhez viszonyítva.

Hirdetés
Hirdetés

Az intézményvezető a fenti számok általa vélt okára is rávilágított.

– Nem igazán volt lehetőség rendezvényeken részt venni, így az emberek az olvasás mellett döntöttek. Lehet, tavaly besokalltak a televíziózástól, és a könyveket részesítették előnyben. Könyvtárunkból mintegy 25 ezer dokumentumot kölcsönöztek – summázott.

Az olvasói szokásokról beszélgetve kiderült, trónfosztás történt a legolvasottabb szerzőket illetően. Míg az utóbbi néhány évben Danielle Steel vitte a prímet, tavaly a negyedik helyre csúszott le az írónő, a helyét Borsa Brown vette át. Második helyen a kortárs történelmi regényeket író Fábián Janka áll, majd külföldi szerzők következnek. A tízes listán azonban további magyar írók is találhatók, így Szabó Magda és Bauer Barbara is a kedvencek listáját gyarapítja.

A legolvasottabb könyvek listáját ifjúsági regények és házi olvasmányok vezetik.

– Leiner Laura A Szent Johanna gimi sorozatának köteteit a Tüskevár (Fekete István), Ahol a folyami rákok énekelnek (Delia Owens), Mint a mesében (Szávai Ilona), Az Arab lánya (Borsa Brown), illetve Maléna kertje (Molnár Krisztina) követi, ugyanakkor a Berg Judit által jegyzett Rumini és a Drifter, továbbá Szabó Magda Abigélje is a legolvasottabb kötetek tízes listáján található – osztotta meg lapunkkal Vántsa.

A korábbi években sikeresnek bizonyult, gyereknevelési szabadság miatt szünetelő Meseklub-foglalkozásokat pótlandó, papírszínházas tevékenységeket folytattak, és egyéb nyilvános megmozdulásokon, továbbá a világhálón is népszerűsítették az intézményt.

– Az RMDSZ Kézdivásárhelyi Nőszervezetével karöltve illemtantábort rendeztünk, az udvaron kézműves tevékenységet tartottunk, szeptemberben szakkönyvekkel jelen voltunk a Molnár Józsiás-parkbeli méhészeti napon. Az Olvasóklub is működik minden hónap első hétfőjén, melynek harmadik születésnapját épp egy hete (február 7-én) ünnepeltük. Tavaly tizennégyféle kis létszámú tevékenységet rendeztünk ötven alkalommal, amelyeken 445 személy vett részt. Emellett a könyvtár Facebook-oldalán Mit olvassak? címmel naponta könyvajánlót teszünk közzé, ugyanitt megemlékezünk az egyes szerzők évfordulóiról, és az intézményből kölcsönözhető köteteket is bemutatjuk.

Ugyancsak tavaly készült el a könyvtár honlapja is. Egy olyan felület létrehozása volt a cél, ahol az online katalógus, illetve kereső szembetűnő helyre kerül. Ez magyar és román nyelven egyaránt elérhető a kezdikonyvtar.ro, illetve a bibliotecatargu.ro oldalon. Ugyancsak itt az online előjegyzés, illetve a kölcsönzés időtartamának meghosszabbítása is működik.

Befejezésként elmondta, ma, február 15-én csatlakoznak a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtár által 2014-ben útjára indított felolvasómaratonhoz. Nemes Nagy Ágnes születési évének 100. évfordulója adja az idei rendezvény apropóját, melyhez bárki csatlakozhat az intézményben 10 és 17 óra között.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás