Szentegyházi filisek a céhes városban
Idén Kézdivásárhelyen ünnepli a magyar kultúra napját Kovászna Megye Tanácsa és a Ko...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Október folyamán nyolc önkéntes fiatal fiú és lány, mindannyian külföldiek (észt, örmény, portugál és magyar nemzetiségűek) három hetet töltöttek Kisbaconban a helyi Bodvaj Egyesület meghívásának eleget téve. Ez idő alatt nemcsak, hogy ismerkedtek a helyi kultúrával, szokásokkal, hanem dolgoztak is: rendbe szedték a Németh Erzsébet tanítónő tulajdonában levő tájházat, a falu egyik büszkeségét.
A nyolc ifjútól péntek délután a tájháznál búcsúztak el a helyiek, megköszönve nekik mindazt, amit jó szívvel, jó kedvvel tettek a faluért. Az önkéntesek a maguk során hálájukat fejezték ki a szíves fogadtatásért, a számukra szervezett programokért, és azt ígérték, ha csak tehetik, egyszer még visszatérnek Kisbaconba.
Benedek Márta, a Bodvaj Egyesület vezetője elmondta, nem is volt olyan egyszerű dolog az önkéntesek mindennapi tevékenységét összeállítani három héten keresztül, úgy, hogy annak alja és teteje is legyen, de jól alakultak a számításaik. Első volt a munka: úgy gondolták, a tíz évvel ezelőtt átadott tájházra épp ráfér a javítás, felfrissítés. Egyeztettek a tulajdonossal, aki beleegyezését adta, így a fiatalokkal nekiláttak, kipakoltak, mindent átmostak, takarítottak, a kézimunkákat is kimosták, sőt ki is tisztálták, méghozzá a patakban. A házon javításokat végeztek, kulimászoztak, tapasztottak, a benti földet újradöngölték.
A munka mellett a szórakozásra, más hasznos időtöltésre is nyílt alkalom: az önkénteseket a székely konyhatudomány rejtelmeibe is beavatták a kisbaconiak, együtt főztek töltött káposztát, készítettek zakuszkát, sütöttek vinetét, tematikus esteket szerveztek, és sokat kirándultak. A kisbaconi feredő környékét is kitakarították.
A fiatalok mindegyike külön is elköszönt a házigazdáktól: a portugál fiú úgy fogalmazott, minden ember egy érték Kisbaconban, otthon érezte itt magát. Az örmény lány magyarul is el tudta mondani gondolatait, értékelve általuk a helyieket, amiért annyira ragaszkodnak a székely hagyományokhoz, de a magyarországi lányok is nagy élménynek nevezték a Kisbaconban töltött időszakot. Végül dalokkal, rövid művészi produkciókkal kedveskedtek, ajándékokat adtak át vendéglátóiknak.
Németh Erzsébet, a tájház létrehozója elismerését fejezte ki a messziről jött önkénteseknek, majd hozzáfűzte: a tájház mindenki előtt nyitva áll, szívesen várják a látogatókat. Állandó nyitvatartási program nincs, de az érdekeltek a Bodvaj Egyesülettől bármikor elkérhetik a kulcsot, és megnézhetik, hogyan is volt berendezve régen egy falusi ház, mely a szorgos kezeknek köszönhetően most tisztább, otthonosabb lett.