Bérletrendszer helyett ajándékutalványok Sepsiszentgyörgyön
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színháznál jó pár évvel ezelőtt megszüntették a bérletrendszert.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Tudományos alapokon nyugvó eszmefuttatása bevezetőjében hangsúlyozta, a ránk maradt rovásírás-hagyatékban leírt események történelmileg elhelyezhetők, ami igazolja, hogy nem egy hamisítvány termékei. Így például megtudjuk belőlük, hogy 515 és 545 között a Kaukázusban magyarok jártak, amit az örmény és bizánci krónikák is pontosan rögzítenek. E tények ismeretében figyelt fel a II. Lajos magyar király 1515-ben készült énekeskönyvében található rovásírásos részre, amelynek tartalma további kutatásra ösztönözte. Benne ugyanis egy Kám nevezetű folyó is szerepel, amelynek a földrajzi elhelyezkedése alapján be lehet határolni a szövegben szintén előforduló Csik népet.
Az énekeskönyvben rögzítettekre több, más-más szerzőtől származó és különböző nyelvű fordításban is rátalált, köztük Thomsen könyvében, a Bilge kagán (uralkodott 716–734) emlékoszlopán szereplő rovásírásos felirat megfejtéseként. Ezeket összevetve megállapítható, hogy a Kám, amelynek mentén a csikek laktak, a Jeniszej forrásvidékén található, annak egyik mellékfolyójaként, vagyis a rovásírásos szövegekben szereplő Csik nemzetség a középkori Mongólia területén élt.
A Mandics után szóra emelkedő Tisza András rovásírás-kutató ugyanakkor rámutatott, hogy a csikek szintén a köztudatban székelyként élő hun-magyar rovásírást használták, amely legalább 200 évvel megelőzte a törököt. A kínai krónikák szerint ezt az írásmódot a hunok már i.e. 175-ben alkalmazták, így feltételezhető, hogy i.e. 150 körül kezdett terjedni. Éppen ezért joggal remélhető, hogy a jelenleg Kínában és Mongóliában végzett, i.e. 100 és i.e.50 között keletkezett hun királysírokat feltáró ásatások során is fel fog bukkanni.
Az elhangzottak összefoglalva Mandics György néhány merész, de a székely szájhagyománnyal összecsengő következtetést fogalmazott meg. Szerinte az Ázsiából Kárpát-medencébe beözönlő hun csapatok között ott voltak a csikok, akik a csíki medencében telepedtek le, és a hunok vissza menetele után is ott maradtak. Ők fogadták a hunok nyomán visszatérő Árpádot Csigle mezején, amelyet azóta sem lelnek, mert rossz az olvasata. Helyesen Csík le ként kell ejteni, és a csíki alföldet, vagyis medencét kell alatta érteni. Így az sem véletlen, hogy Kájoni János (1629 körül – 1687) a róla elnevezett ábécét a közelében lévő Gyergyószárhegyen állította össze, az ő korában ott még élő botra rovás ismerete alapján. De az sem, hogy a Székelyföldön ugyanúgy kőszálakra, sziklafalakra rótták a feliratokat, mint ahogy a csikok a Kám mentén tették.
Az egyesek által honfoglalásnak nevezett történelmi esemény tehát nem úgy zajlott le, ahogy még mindig tanítják. Sok törzs, népcsoport indult el Ázsiából és jött be a Kárpát-medencébe lépésről lépésre egy hosszabb folyamat eredményeként. Közülük voltak olyanok, akik nem értek idáig, mert valahol ideiglenesen, vagy végleg letelepedtek, mások tovább mentek, például délre a mai Észak-Macedónia területére, amit a feltárt leletek genetikai vizsgálata is igazolja. Egyesek megőrizték az önazonosságukat, mások pedig beolvadtak, vagy kipusztultak. A csíkiak és a székelyek többi része a szerencsés túlélők közé tartozik.