Tíz éve keresik a kincset
Többek között táncház, koncert és látványos gálaműsor várja az érdeklődőket december...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
– Beszéljünk egy keveset arról, miképpen is vezetett útja Kézdivásárhelyre?
– Eléggé tekervényes volt ez az út. 1944. január 3-án születtem Aszubesztercén. Édesapám, Lukáts Ignác futásfalvi, édesanyám, Szörtsey Magdolna imecsfalvi. Én és Ignác testvérem aszubesztercei születésűek vagyunk. Ott voltak szüleink hivatalban, édesapám jegyző és édesanyám postamesternői minőségben. Én erre az időszakra nem emlékezem, mert a háború után a Magyar Népi Szövetség alakulásánál édesapám nagyon aktív volt, és édesanyám félt a letartóztatástól vagy kitelepítéstől, féltette kicsi gyermekeit. E körülmények miatt költöztek Futásfalvára, átvéve a gyámhatóság által megszabott birtokrészt.
Futásfalván született két testvérem, Benedek és Csilla. Benci testvéremnek, aki 2021-ben halt meg, elég rögös utat kellett bejárnia. Nem végezhetett líceumot, mert kulákoknak nyilvánítottak, ő pedig a sepsiszentgyörgyi traktoriskolába került, ennek elvégzése után Dálnokon dolgozott, a kollektívben. Megemlítem, hogy az elsők között került a híres tánccsoportba. Történt, hogy egy nap telefonáltak Kézdivásárhelyről a pártbizottságtól, azonnal engedjék el táncpróbára. Ezzel a dálnoki pályafutása be is fejeződött, Kézdin folytatta, leérettségizett. A Mezőgazdasági Gépállomás alkalmazottja lett, később a tanügyben dolgozott oktatómesterként. Személyes okokból kilépett a tanügyből, s versenyvizsgával elfoglalta a ploiesti kőolajkitermelő vállalat imecsfalvi töltőállomásának főnöki tisztségét, onnan is ment nyugdíjba. A tánccsoport, az együttes oszlopos tagja volt mindvégig.
– És hogyan lett Lukáts Mária tagja ennek a csapatnak?
– Ami a személyemet illeti, az elméleti líceumot itt, Kézdivásárhelyen végeztem, utána Brassóban a pénzügy–könyvelést. A tánccsoport alakulásakor az elsők között voltam, és roptam is 1971-ig. Az, hogy már kezdetben ott voltam, Virág Ibolya barátságának s a kultúrház akkori alkalmazottainak tulajdonítható. Imreh János volt az igazgató, Aracsi Zoltán, aki két évvel felettem járt a líceumban, szintén ott dolgozott, de visszatértek az egyetemről volt iskolatársaink, Mihálycsa Szilveszter, Klára Barna, Klára György, Uszkay Sándor, s abban az időben lépett közénk Sepsiszentgyörgyről Kovács László. A nagyvárosi zajos évek után hiánypótlóként kezdtünk járni a tánccsoportba, mások zenéltek, színdarabokat tanultak.
– Milyen előadások hagytak mélyebb nyomot a táncosok emlékezetében?
– Ha nagyot akarok mondani, akkor azt hangsúlyozom, végeredményben minden előadás egyedi volt, mindegyik megragadt bennünk. Sok díjat nyertünk, sokfelé megfordultunk, de ami talán nagyon fontos volt: a családias hangulat. Itt barátságok születtek, házasságok köttettek, fényképalbumok készültek, s közben arra is figyeltünk, mik történnek más műfajokban. Mert az biztos, igen mozgalmas és eredményes volt a Művelődési Házban a műkedvelői élet. S hogy emlékezetes alkotásokat említsek, ezt nyilván a többiek is megteszik, szerintünk akkor párja nem volt a Bálványosi balladának, a székely lakodalmasnak, a Balogh Józsi balladájának. És emlékezetesek maradtak a vendégszereplések szerte az egész országban.
Gratulálok Dakóné! Isten éltessen!