Vetró-plakettet avattak Mezősámsondon
Bethlen István gróf, egykori magyar miniszterelnök bronz emlékplakettjét leplezték l...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Carmina Renascentia régizene-együttes először tíz évvel ezelőtt, 2014. július 13-án tartott koncertet az esztelneki ferences templomban. Az idei fellépésükre július 21-én, a délelőtti 11 órás szentmisét követően kerül sor az esztelneki ferences templomban (Esztelnek, 163. szám) – írta a romkat.ro.
A Jónucz Alfonz (ének, furulya, viola da gamba), Keresztesi Ildikó (ének, furulya, hárfa / művészeti vezető), Kind Csilla (furulya), Lőrincz Tünde (ének, ütőhangszerek), Lőrincz Szilveszter (ének, furulya, viola da gamba), Nagy Norbert (csembaló) és Vezér János (furulya, görbekürt) alkotta együttes Salamone Rossi, Claude Goudimel, Palestrina, William Brade, John Dowland, Giorgio Mainerio műveit, illetve Balassi Bálint: Hallám egy ifjúnak minap éneklését, Valentin Haussmann: Lengyel tánc; Mária-énekek a Kájoni kódexből és Bogáti Fazakas Miklós: Az Úrnak országul (100. zsoltár) alkotásokat tűzték műsorukra.
A műsor időbeliségükben szinte azonos, ám formailag és olykor dallamaikban is nagyon változatos zsoltárokat és egyházi énekeket helyez középpontba.
A különböző nyelveken – héberül, latinul, franciául, angolul, németül és magyarul – megszólaló zsoltárok közös vallásos imakincsünk részei, amelyek öröm, hála, Isten utáni vágy megfogalmazói. Formai gazdagságot nemcsak a fordításoknak köszönhetően, hanem olyan kiemelkedő zenei alkotók, mint Salamone Rossi, Palestrina, Claude Goudimel, Thomas Tallis, John Dowland, Bogáti Fazakas Miklós szerzeményei által nyertek. Egy-egy zsoltáron belül is homofón és polifón dallamok váltják egymást. Liturgiai használatukon kívül, némelyikük folyamatosan él, és részévé vált a vallásos magyar énekhagyománynak. A műsorban elhangzó Balassi Bálint-vershez, amelyet „az lengyel ének: Bys ty wiedziala nótájára szerzett”, ennek egy Deák Endre által négy szólamra feldolgozott változatát, valamint egy lengyel táncot társítottak a fellépők.
A Carmina Renascentia régizene-együttes 2012-ben alakult Nagykárolyban. Egy több mint 40 éves régizenei szellemi műhelymunka folytatója, melyet a 2012-ben elhunyt Deák Endre indított el 1977-ben.
Tagjai mind az egykori Collegium együttesben játszottak, és ezáltal tevékenyen részt vettek az erdélyi régizene-mozgalom fejlődésében, életében. Az együttes főként 16–17. századi erdélyi, magyar és nyugat-európai egyházi és világi zenét szólaltat meg korhű hangszereken. Feladatuknak tekintik egy olyan zenei híd kialakítását, amely a mai modern zenei ízlésvilághoz közelebb hozza, előadásmódja által élővé varázsolja a hazai és nyugati kiadványokban fellelhető hangszeres és énekelt muzsikát. Számos helyszínen és színpadon, belföldön és külföldön egyaránt bizonyították, hogy az általuk játszott régizene valóban lehet népszerű, helye és értékközvetítő szerepe van a mai hallgatóság számára. Az együttes 1980 óta visszatérő meghívottja a Csíkszeredai Régizene Fesztiválnak.
Krónika Online
Fotó: Carmina Renascentia/Facebook