Marilyn Monroe székely felfedezőjére emlékeznek
A ki tudja hány férfi fantáziáját megmozgató Marilyn Monroe-ról bizonyára sokan hall...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Marton Lichtfusz Katalin, a Lábasház kiállítótere szaktanácsadójának bevezetője után a kulturális központ vezetője, a kiállítás ötletgazdája és kurátora, Szebeni Zsuzsa rámutatott a lovas sportnak a magyarság körében való növekvő népszerűségére. És ez nem véletlen, hiszen lovas nemzet vagyunk, akinél a ló szeretete és tenyésztése több évezrede alakult ki.
E kecses és okos állatokhoz való ragaszkodás Háromszéken is mélyen az emberek tudatában és lelkében gyökerezik, ezért úgy döntöttek, kibányásszák az erre vonatkozó bizonyítékokat, emlékeket, valamint ismereteket, és csokorba kötve közkinccsé teszik. A gyűjtésnek még az elején tartanak, ezért ilyen irányú tevékenységük folytatódik. Az intézményvezető egyúttal köszönetet mondott a zabolai Chowdhury–Mikes családnak a Mikes-ménes fotóiért, dr. Hecker Walter tanulmányáért, illetve a Bod Péter Megyei Könyvtárnak a Mikes-albumért, valamint a Székely Nemzeti Múzeumnak és a lakosságnak a rendelkezésükre bocsátott fotókért.
A kiállítás megszervezését tanácsokkal, fényképekkel és a témával kapcsolatos személyes élményei átadásával egyaránt segítő Nagy Zoltán a polgármesteri hivatal nevében és munkatársaként köszöntötte az egybegyűlteket. Megfogalmazása szerint Székelyföldön és ezen belül Háromszéken az emberek, valamint a lovak kapcsolata évszázadok óta összeforrt, és a mindennapok részévé vált. Olyannyira, hogy a családok túlnyomó részében ma is őrzik egy-egy kedvencük emlékét. Ezeket összegyűjtve és bemutatva pedig a székelység elmúlt 100 esztendejének korképe is gazdagabbá és árnyaltabbá válik.
A Szebeni Szabó Róbert által tervezett és kivitelezett tárlat anyagát szemlélve megtudhatjuk például, hogy a Mikes-ménest gróf Mikes Ármin alapította 1893-ban, azonban vannak, akik ennek időpontjául 1895-öt jelölik meg. Kovácsy Béla és Monostori Károly A ló és tenyésztése című, Budapesten 1905-ben megjelent könyvében többek között így írnak róla: „A ménes helye Zabola, Háromszék vármegyében. A ménes alapítása gondosan kiválogatott 20 angol félvér kancával indult. Gróf Mikes Ármin ló iránti szenvedélyét és érzékét is elődeitől örökölte. Az induló kancák utódai közül csak a nyereg alatti és fogatos használatban legjobbnak ítélt kancák kerültek be a ménesbe. Félvér kancáit rendkívül alaposan és szakszerűen kiválasztott angol telivér ménekkel fedeztette. Igyekezett Angliából importált, eredeti angol telivér méneket használni, de belföldön bevált, jó örökítő mének fiait is használta.”
Kiderült, hogy 1911-ben a főlovászmester egy hátaslovat vásárol Ferenc József osztrák császárnak és magyar királynak ebből a ménesből, a trónörökösnek pedig kettőt.