Bérletrendszer helyett ajándékutalványok Sepsiszentgyörgyön
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színháznál jó pár évvel ezelőtt megszüntették a bérletrendszert.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Éppen száz esztendeje annak, hogy nemzetben gondolkodó eleink felocsúdván az ország szétrablása által okozott fájdalmas kábulatból elhatározták, meddő siránkozás helyett a megtartó cselekvés útjára lépnek. Ennek egyik módozatát a nemzeti dalkultúra értékeit felmutatni, terjeszteni, gazdagítani és továbbörökíteni hivatott kórusmozgalom újraindításában látták. Hiszen a nemes veretű műveket megszólaltató együtténeklés, dalolás, mély érzelmeket és szárnyaló gondolatokat gerjeszt, jótékony varázslatként hat a művelőire és hallgatóira egyaránt. Kimeríthetetlen energiaforrás a szépre és jóra, értelmes és tartalmas létre vágyók számára. Jellem- és közösségformáló, erkölcsalakító erő. Mindezeknél fogva pedig önazonosságunk megélésében és megtartásában nélkülözhetetlen szerepet játszik. Ez a felismerés vezetett a Sepsiszentgyörgyi Magyar Férfidalárda megalakulásához, és az sem a véletlen műve, hogy ez éppen Háromszék közigazgatási központjában történt, ugyanis a város több mint 150 éves zenei múltra tekint vissza.
Az éneklés „a szív nemesítése”
Néhai Berde Zoltán tanár jóvoltából tudjuk, hogy Zayzon Farkas tanító vezetésével a Székely Mikó Kollégium már az 1862–1863-as tanévben kórussal büszkélkedhetett, amelyet 1873-ban a Református Dalárda, majd 1875-ben a város első vegyes karának létrejötte követett. A hallgatóságot fellépéseivel jelenleg is gyönyörködtető magyar férfidalárda 1921. február 1-én alakult meg Magyar Dalárda néven negyvenöt fős, helyi és környékbeli iparosokból, kereskedőkből és értelmiségiekből álló tagsággal. A zökkenőmentes működtetésének biztosítása érdekében október 26-án egyesületet is alapítottak. A karnagyi teendőket Beör Kálmán zenetanár látta el, az elnöki tisztséget Demeter Béla kollégiumi tanár töltötte be.
Az egyesület működési szabályzatban kijelölt célja a „karéneklés útján benső örömet és tisztult szórakozást szerezni és ez által a szív nemesítése, a közművelődés fejlesztése, a jótékonyság gyakorlása” volt. Ezt a későbbiek során kiegészítették a következőkkel: „Megfogyva bár, de törve nem! Célunk ma is az, hogy amíg erővel, egészséggel, hanggal bírjuk – őrizzük, ápoljuk drága anyanyelvünket, nemzeti kultúránkat, ezzel is gátat vetve mindennemű lemorzsolódásnak, beolvadásnak.”
„Székely, egyesülj a dalban!”
A diktatúra éveiben rejtegetett, mára kultúrtörténeti ereklyévé vált zászlójukat Keöpeczi Sebestyén József címerművész, heraldikus tervezte, és a nagyajtai Réthy-lányok hímezték. A kék oldalán gyümölcskoszorú fonja körül jelmondatukat: „Székely, egyesülj a dalban!” A fehér oldalán található két címerpajzs egyikén a székely jelképek (Nap és Hold), másikon Sepsiszentgyörgy címere látható, alattuk a dalárda megnevezésével. Vörösre fényezett juharfa rúdja a beverők neveit őrző arany és ezüst zászlószeggel van ékesítve. Az összeillesztését lehetővé tevő ezüst abroncspárra a tagok, a csúcsát borító ezüst veretre a tisztségviselők és választmány névsora van felvésve. Mindkettő a brassói Gräfft aranyműves cég munkáját dicséri.
Elöregedőben a férfidalárda
A dalárda története négy, jól körülhatárolható időszakra osztható. Első a megalakulásával kezdődő és a második világháború végével záródó, születését, kibontakozását, felemelkedését és a világégés okozta visszaesését átölelő korszak. Ezt követik az 1944–1969 közé eső, útkereséssel, buktatókkal, elbizonytalanodásokkal, megszakításokkal tűzdelt viharos évek. Az 1969–1989-es szakaszt a városi művelődési ház keretében Magyar Férfidalárda néven történő újjászervezés, fiatalítás, talpra állás és virágzás, de ugyanakkor a diktatúra által rájuk erőszakolt nyomasztó repertoárpolitika is jellemzi. Az 1989-es változástól, napjainkig újból szabadon és tetszés szerint dalolhatnak, ezért műsorkészletük vallásos és nemzeti jellegű művekkel gazdagodott. A soraikat gyarapítani akaró fiatalok hiányában azonban egyre jobban elöregednek, átlagéletkorúk már a 72 esztendőt súrolja. Az említett korszakok közös jellemzőjeként említhető a számtalan sikeres fellépés, valamint az általuk begyűjtött díjak és elismerések sokasága.
Az énekkar jeles szakmai vezetői közül kiemelkedő szerep jutott az immár néhai László Attila zenetanárnak és zeneszerzőnek, Nagy István- és Pro Urbe díjas karnagynak, aki negyvenkét éven át (1972–2014) vezényelte. Munkásságáról 2012 februárjában így vall: „Az én vezéreszmémet az isteni küldetés határozta meg, vagyis hittel, kitartással szolgáljam az együtténeklés emberi közösségeket formáló erejét. Ebben a munkámban meghatározó szerepet játszott népünk ősi kultúrájának megismerése, megismertetése, mely gyökerét képezi a nemzeti kultúránknak. Visszanyúlni mindig a tiszta forráshoz, abból meríteni nem csak lélekemelő, hanem feladat is. Hiszem. Hiszek egy isteni örök igazságban! A nemzeti kincsünk, a magyar dal mindig megújító erejében, a nemzetünk megmaradásáért!”
Ilyen előd(ök) után óriási felelősség hárult a karnagyi pálcát 2014 októberében átvevő Jakab Árpádra, aki viszont az elmúlt kis híján hét esztendőben bebizonyította, hogy hozzájuk méltó módon és eredményesen irányítja a nagy múltú dalárdát. Ehhez a szakmáját hivatásként kezelő kántor, zenepedagógus, Jagamas János-díjas karnagy felkészültségén túl a fiatalságából adódó lendülete is hozzájárult. Az elöregedés hatalmas gondjával azonban eddig ő sem tudott megbirkózni.
Áldásos tevékenységüket a megyeközpont tanácsához tartozó Kónya Ádám Városi Művelődési Ház oltalma alatt és támogatásával fejtik ki, ugyanakkor 2018 óta egyesületi formában ismét önálló jogi személyiséggel is rendelkeznek. A fennállásuk 100. évfordulóját emlékkönyv kiadásával és amennyiben a járványügyi helyzet megengedi, 2021. szeptember 11-én esedékes, a testvérkórusok részvételével megrendezett hangversennyel szeretnék megünnepelni.
Adja Isten, hogy legalább jövőre sikerüljön a találkozó! Nagyra értékeljük a dalárdák fellépéseiket!
Ki kellett volna írni a neveket a képeken, hogy ne menjenek feledésbe! Vagyis meg kellene jelölni a személyeket, mert sok van köztük akik ismerősek, de a nevek feledésbe mentek! Sajnos! Köszönöm!