A Lúdas Matyival indít a Háromszék Táncszínház
A 2025-ös év első hónapjában a gyerekeké lesz a főszerep a sepsiszentgyörgyi Háromsz...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Nos, 1785-ben a számítani szerető osztrákok 240 ezer lakost írattak össze a Székelyföldön 425 településen Aranyosszék nélkül, azaz a lélekszám több mint kétszeresére nőtt 1600-as évek végéhez képest, s ez szám az 1,450 milliós korabeli Erdély népességének 15 százalékát tette ki. A határőrvidék katonai szolgálatra besorozott népessége ebből kb. 72 ezer fő volt a 166 ezernyi többi „civil” székely mellett. Ötszáz fő alatti aprófalvakban élt a lakosság 54 százaléka, a legnagyobb település Marosvásárhely lett 7300 lakossal. Több a férfi, mint a nő. Domináns felekezeteknek a katolikus és a református maradtak, a román vallásúak, ortodoxok és görög katolikusok 16%-ot tesznek ki.
A szerző az 1850-es adatokkal is összeveti a fentieket, és megállapítja, hogy 1760 és 1850 közti kilencven év alatt Székelyföld lakossága újból megkétszereződött, elérve a 370 ezer főt annak ellenére, hogy a szaporulatot a 18. század folyamán, 1701 és 1738 között négy pestisjárvány tizedelte meg. Pál-Antal Sándor becslése szerint a székelységet a 18. század második évtizedének végén negyven százalékos veszteség érte ennek következtében.
A 18. századi társadalmi átalakulás fő jellemzője, a régi katonai rendszer eltörlése mellett – ez a jobbágy és zsellércsaládok számának megkétszereződésével is járt – egy új arisztokrácia létrejötte. Akkortól kezdve kaptak grófi, bárói címeket egyesek, új adózási rendszert vezettek be, és az 1764-es madéfalvi veszedelem után új határőrszervezetet állítottak fel. Következésképpen felgyorsult a feudális struktúrák térhódítása (amikor nyugaton már azok leépítése szerepelt napirenden), de egyben a polgárosodás elemei is megjelentek (lásd Cserey Zoltán dolgozatait).