Bérletrendszer helyett ajándékutalványok Sepsiszentgyörgyön
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színháznál jó pár évvel ezelőtt megszüntették a bérletrendszert.
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban pénteken lezajlott tudományos értekezlet záró mozzanataként került sor Balassa M. Iván magyarországi néprajzkutató Székelykapuk régen és ma című könyvének bemutatójára.
A szerzőt és művét méltató dr. Szőcsné Gazda Enikő megtudtuk, személyében nem székely, hanem alföldi szakembert tisztelhetünk. Ez a vélt hátrány azonban előnyére vált, mert a témával kapcsolatban olyan apró részleteket is feljegyez, melyek fölött a beavatottságunk révén mi talán elsiklottunk volna. Így viszont ez a kötet a székelykapu-faragást és -állítást történelmi keretek közé helyező és távlatokból szemlélő tudományos munkává lényegült.
A dokumentumértékű fotókkal és rajzokkal gazdagon tűzdelt könyvet fellapozva kiderül, a székely kapu elnevezést első ízben Jankó János (1868–1902) néprajztudós használta 1896-ban. Mai formájában (székelykapu) Szinte Gábor (1855–1914) művészettörténész, néprajzkutató említette, majd Györffy István néprajzkutató (1884–1939) tette népszerűvé. Azelőtt ugyanis, amint arról a fennmaradt dokumentumok is tanúskodnak, galambbúgos, öreg, valamint kötött kapunak nevezték. A legrégibb fennmaradt, szétszedve ma is létező székelykapunk 1673-ban készült Mikházán, és a ferences kolostor bejáratát díszítette.