Megjelent a Székely Kalendárium, feltárul csodaország kapuja!
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható lapárusuknál és az ismert...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A konferencia első állomását a 13. századi kilyéni unitárius templom képezte, ahol alig két éve fejeződött be a középkori freskók restaurálása. A résztvevőket Kovács István unitárius lelkész és Kerekes Miklós, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés alelnöke köszöntötte, a Szent László-legenda freskóciklusáról a téma szakavatott kutatója, Jánó Mihály művészettörténész tartott előadást.
Háromszéken Kilyén mellett Bibarcfalva, Gelence, Gidófalva, Kökös, Nagyajta, a kézdiszentléleki Perkő, Sepsibesenyő és Szacsva őrzi kisebb-nagyobb méretben a nagy király emlékét falfestmény, emlékkép formájában – erről már Tamás Sándor beszélt a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron-termében, ahol a konferencia folytatódott. Mint említette, alig pár hónapja avatták fel a felújított kökösi unitárius templomot, ahol szintén Szent László-legenda töredék került elő, és most fedeztek fel a lovagkirályt ábrázoló falképet a restaurálás alatt levő nagyajtai vártemplomban is.
Kerekes Miklós a közös összefogás erejét, az együttműködés fontosságát emelte ki köszöntőjében, mint fogalmazott „a nemzeti összetartozás évében az ágyú mi vagyunk” – utalva arra, hogy a konferencia helyszínén hangzottak el Gábor Áron legendás szavai, hogy „Lészen ágyú!”
Kiss András, a Nemzetközi Kapcsolatok és Határmenti Együttműködési Bizottság elnöke az Örökség, ami összeköt – Szent László emlékezete Közép-Európában projekt keretében megvalósult, jelenleg Sepsiszentgyörgyön is látható kiállításról beszélt. Eddig 59 tabló készült el olyan településekről, amelyek története összefonódik a lovagkirállyal. Mint elmondta, folytatják, bővítik a kiállítást, többek között Nagyajta kerül az egyik új tablóra.
A konferencián Balla Ede író, szakrálisföldrajz-kutató, a Magura Könyvkiadó tulajdonosa a Szent László-freskók különleges képi jeleiről beszélt, Sashalmi-Fekete Tamás történész, az Arany Griff Rend elnöke, a Magyarságkutató Intézet kutató munkatársa a Szent László-legenda falképeinek kaukázusi kapcsolatait taglalta, Szatmári István magasépítő mérnök, műemlékvédelmi szakmérnök a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében fellelhető Szent László-emlékekről értekezett. Dr. Jánó Mihály művészettörténész A Szent László-legenda falképei a székelyföldi templomokban címmel tartott előadást.
(KMT-sajtóközlemény)