Tíz éve keresik a kincset
Többek között táncház, koncert és látványos gálaműsor várja az érdeklődőket december...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Az olasz férfi hétvégén kapott szívrohamot az Uffizi Galériában, a Vénusz születése című Botticelli-mű szemlélése közben. Négy, a múzeumban nézelődő orvos élesztette újra őt, majd a közeli kórházba rohantak vele, ahol jelenleg is ápolják. A spekulációk szerint a Stendhal-szindrómának nevezett, titokzatos jelenség áll az eset hátterében, amikor a szervezet fizikai elváltozásokat produkál művészeti alkotások hatására. Ami még furcsább, a legtöbb ilyen esetet Firenzében jegyezték fel.
„Nem vagyok orvos, csak azt tudom, hogy az olyan műremekekkel teli múzeumok látogatása, mint a mienk is, okozhat hirtelen érzelmi, pszichológiai, sőt fizikai feszültséget is” – mondta az eset kapcsán Eike Schmidt, az Uffizi igazgatója. „Nemrég valaki Caravaggio Medúzája előtt ájult el” – tette hozzá.
A Stendhal-szindróma, más néven Florence-szindróma tünetei a gyors szívverés, szédülés, ájulás, zavartság, sőt a hallucináció is lehetnek. Nevét azért kapta a 19. századi íróról, mert – ahogy azt 1817-ben, útinaplójában írta – nem tudta feldolgozni a firenzei Santa Croce templomtérben feltáruló műalkotások okozta katarzist és rosszul lett. Az eset nem egyedi: a jelenséget kutató orvos 106 olyan esetet jegyzett fel 1977 és 1986 között, amikor fizikai elváltozásokat produkáltak a műalkotások befogadói – a reneszánsz fellegvárában, Firenzében. 2016-ban egy látogató epilepsziás rohamot kapott, szintén a Vénusz születése előtt. „Kézzel fogható valóság, hogy a Stendhal-szindróma létezik és Firenzére jellemző” – írta a The Guardian kritikusa, aki szerint Firenze kis területén annyi gyönyörű műalkotás koncentrálódik, hogy az valósággal sokkoló lehet. Megpedzi, ez a rengeteg feszültség éppenséggel a múzeumfok jegypénztára előtti sorban állással is magyarázható.
(fidelio.hu)